Mastermind úniku / Korzet
Pseudoromantický mýtus o nespoutané císařovně Sisi násilím přesazené ze svobodomyslného Bavorska do upjaté Vídně zakořenil ve středoevropském prostoru ještě za Alžbětina života. Měl sílu spojovat příznivce i odpůrce monarchie. Pro první zosobňovala bavorská princezna nedostižný idol, který souzněl s ideologií rakouského radostného člověka, jenž propojuje německou disciplínu s empatií a vášněmi ostatních národů podunajského mocnářství. A pro ty druhé zase představovala rebelku a přirozenou spojenkyni uvnitř atrofujícího režimu.
Obrazy ze života milované císařovny dodnes plní knihovničky příznivců biedermeierovské idyly i výlohy cukráren od Salcburku po Budapešť. Do své nejzrůdnější podoby ovšem toto pojetí metastázovalo v kýčovitých melodramatech Ernsta Marischka z padesátých let, v nichž Romy Schneider v roli Sisi krmí bezbranné koloušky a na rybářský vlasec uloví švarného Františka Josefa. S různými podobami onoho mýtu pracuje režisérka Marie Kreutzer ve svém pojetí příběhu císařovny Alžběty ve filmu Korzet, ale jen proto, aby s nimi vzápětí „vyrazila dveře“.
Autorských revizionistických životopisů, v nichž se vypráví o dobových celebritách bez nároku na jedinou pravdu, vzniká poslední dobou stále více. Filmy Pabla...