Mlha, čaj a sušenky / Nestvůra z Essexu

19. 8. 2022 / Jarmila Křenková
televize
Placený

Viktoriánská éra fascinovala literáty už od dob Francouzovy milenky Johna Fowlese a neoviktoriánský román patří v posledních dvaceti letech k nejpopulárnějším žánrům. Obnovený zájem o toto období souvisí s obdivem k časům, kdy bylo na vrcholu nejen britské impérium, ale i forma románu. Napsat si vlastní neoviktoriánskou prózu znamená měřit se s těmi nejlepšími v čele s Charlesem Dickensem, ale návrat k tradiční formě paradoxně představuje také ideální výchozí bod pro nejrůznější žánrové fúze.

Michel Faber v Kvítku karmínovém a bílém včlenil klasický bildungsroman do obsáhlé fresky Londýna, jenž je fascinujícím světem sám pro sebe. Sarah Waters opakovaně pracuje s proprietami duchařských příběhů, které propojuje se sociální tematikou. Dan Simmons pak ve svém cestopisném hororu Terror zkoumá limity arogantního nastavení bílého gentlemana, který se pasoval do role pána tvorstva, a v knize Drood o posledním románu Charlese Dickense se zase pouští do metatextové hry s dobovými texty a spisovateli.

Ne náhodou je jedním z nejprodávanějších britských titulů posledních let Nestvůra z Essexu od Sarah Perry. Neoviktoriánský román je pro ni svým způsobem...

Zpět

Přečtěte si celý článek

Tento článek je zamčený.
Přečíst si jej můžete po zakoupení daného čísla časopisu.

Koupit časopis

Máte číslo už zakoupené? Přihlaste se.

Přihlásit se

Sdílet článek

Článek vyšel v čísle

Adaptace

142 / srpen 2022
Více