Vlastenectví za časů Putina / Filmy Kirilla Serebrennikova
Režisér Kirill Serebrennikov bývá často vnímán jako kritik ruského politického režimu. Jeho nejvýznamnější filmy počínaje Dnem v Jurjevu (Jurjev den, 2008) a konče nejnovějším snímkem U Petrovových řádí chřipka (Petrovy v grippe, 2021) představují mučednické postavy, jež se s vlastní vnitřní silou snaží bojovat se systémem značně vychýleného světa. Mnohé s nimi ostatně sdílí i sám režisér, který byl nedávno propuštěn z dvouletého domácího vězení.
Postsovětská kinematografie je spojená s řadou stereotypních obrazů Ruska: od portrétů zaostalé a chudé země v nezávislých dramatech po heroické spektákly o významných osobnostech ruských dějin. Studie „National identity (de)construction in recent independent cinema“, kterou publikoval Dusty Wilmes v magazínu Studies in Russian and Soviet Cinema, však dokazuje, že poselství současné ruské kinematografie není tak černobílé. I v nezávislé tvorbě se najdou filmy, které vyobrazují Rusko v pozitivním světle.
Mezi autory takových děl patří podle Wilmese i jeden z největších kritiků Putinova režimu, divadelní a filmový režisér Kirill Serebrennikov, který byl roku 2017 obviněn ze zpronevěry přibližně 80 milionů korun, určených na rozvoj moskevského divadla...