Jednou fraška, podruhé tragédie / Parazit

17. 9. 2019 / Martin Šrajer
kritika
Placený

Pong Čun-ho stejně jako jiní jihokorejští režiséři rád střídá žánry. Často v rámci jednoho filmu. Jeho snímek Parazit, vítěz letošní Zlaté palmy z festivalu v Cannes, představuje v tomto ohledu záludnější úkaz než krimi Pečeť vraha, monster horor Mutant či postapokalyptická sci-fi Ledová archa. Vyprávění není semknuté konvencemi jednoho zavedeného žánru, které by Pong různě modifikoval nebo odmítal naplnit. Formálně svébytný, emocionálně bohatý a vývojem nepředvídatelný film se proměňuje čistě na základě toho, jak postavy pohlížejí a reagují na určité situace. 

Ani zlo není oproti běžným žánrovým filmům koncentrováno do konkrétního monstra či padoucha. Projevuje se v činech, k nimž se hrdinové uchylují ve snaze získat a udržet si určitý společenský status. Skutečným antagonistou, na kterého Pong ukazuje prstem s nadhledem namísto moralizování, je vykořisťovatelský kapitalismus založený na sebestředném a přehlíživém postoji k realitě. Ve filmu jde o neviditelnou, nepřetržitě působící sílu, která v lidech posiluje touhu žít životy někoho jiného. 

Řez znesvářenou společností tentokrát jeden z předních jihokorejských auteurů oproti Ledové arše nevede horizontálně, ale vertikálně. A...

Zpět

Přečtěte si celý článek

Tento článek je zamčený.
Přečíst si jej můžete po zakoupení daného čísla časopisu.

Koupit časopis

Máte číslo už zakoupené? Přihlaste se.

Přihlásit se

Sdílet článek

Článek vyšel v čísle

Rumunská nová vlna

125 / říjen 2019
Více