Být tvůrcem v podivné době / Generace normalizace

11. 10. 2017 / Vítězslav Chovanec
kniha
Placený

Nová kniha Generace normalizace z nakladatelství NFA přináší zejména dvě podstatné věci. Jednak se zaměřuje na v české historiografii přehlížené období normalizace a na tvůrce, kteří v tomto období začínali, a zadruhé vybízí k většímu využívání metody orální historie a sama sebe předkládá jako model, jak takový výzkum může být přínosný v praxi. Publikace je díky tomu především strukturovaným pohledem samotných tvůrců, kteří nastoupili těsně po nové vlně. 

Autorky Tereza Czesany Dvořáková a Marie Barešová nešly cestou zpracování rozhovorů do uceleného vyprávění s občasným užíváním citací. Naopak nechaly zaznít rozhovory v co nejpůvodnější možné podobě, byť výrazně zkrácené a stylisticky učesané. Kromě úvodu, kde popisují nejsymptomatičtější tendence, které se v rozhovorech vynořily, je tak spíše na čtenáři, aby si z nich učinil obecnější obrázek o generaci režisérů a scenáristů, které autorky nazvaly generací ztracenou. 

Hovořit o celé generaci se může zdát troufalé, vezmeme-li v potaz, že kniha obsahuje pouze třináct rozhovorů. Avšak autorky použily poměrně přísná a logická kritéria pro výběr respondentů a s ohledem na opakující se témata lze některé závěry, které z rozhovorů vyvstávají, považovat skutečně za generační. Logický se zdá...

Zpět

Přečtěte si celý článek

Tento článek je zamčený.
Přečíst si jej můžete po zakoupení daného čísla časopisu.

Koupit časopis

Máte číslo už zakoupené? Přihlaste se.

Přihlásit se

Sdílet článek

Článek vyšel v čísle

Werner Herzog

113 / říjen 2017
Více