Těla v prostoru zakoušející čas / Rozhovor s Gabrielem Mascarem
Brazilský umělec a filmař Gabriel Mascaro je jedním z tvůrců, které k světovému renomé vyneslo současné vzedmutí latinskoamerických kinematografií a rostoucí zájem o ně mezi světovými festivaly. Jeho druhý celovečerní snímek Neonový býk (2015) vznikl díky podpoře festivalu v Rotterdamu a získal jednu z hlavních cen na přehlídce v Benátkách. Jak v Neonovém býkovi tak v debutu Srpnový vítr (2014), ale i ve svých dokumentech a uměleckých instalacích zaznamenává Mascaro současnou Brazílii odhalováním nečekaných nebo záměrně přehlížených třídních rovin a sociálních otázek.
V Pohledu shora (Um Lugar ao Sol, 2009) postaveném na rozhovorech s příslušníky brazilské vyšší třídy odhaluje jejich neschopnost konfrontovat vlastní poživačnost. Kolektivně vytvořený dokument Hospodyně (Doméstica, 2012) zase zachycuje dynamiku pracující třídy a rozdílné podoby moci (a bezmoci). Jeho hraná tvorba se pak vyznačuje propojováním narativních postupů fikce a dokumentu.
Začínal jste dokumenty z městského prostředí zaměřenými na různé společenské vrstvy, ale ve své hrané tvorbě počínaje debutem Srpnový vítr již inklinujete k přírodě. Proč taková změna...