Eva Koťátková / Úzkosti z pravidel a strach ze spiknutí
Fungování institucí a jejich vliv na jedince zajímá Evu Koťátkovou (*1982, Praha) už od studií na pražské AVU. V jejích pracích jsou veškerá nařízení nástrojem objektivizace a autorka se zajímá jak o tyto strategie, tak únikové manévry a pokusy o vybočení. Vlastní autobiografické zkušenosti kombinuje s rešeršemi v archivech, čímž získává širší záběr, který zároveň nepostrádá autenticitu.
V roce 2007 se stala laureátkou Ceny Jindřicha Chalupeckého udělované vizuálním umělcům a umělkyním do pětatřiceti let, což ji uvedlo rovněž do mezinárodního povědomí. Letos vydala autorskou dvoj-publikaci Obrazový atlas dívky, která rozřezala knihovnu na části (Institucionální, provozní a organizační řády a vyhlášky z let 1961–1989). Zacílení na školní instituce však v posledních letech přesměrovala na psychiatrická zařízení, zejména na Psychiatrickou nemocnici Bohnice.
Její nejnovější dílo, Justiční vražda Jakoba Mohra je součástí většího projektu prezentujícího výsledky dlouhodobého pátrání Evy Koťátkové po pacientech a pacientkách, kteří se vyrovnávali s regulemi psychiatrických institucí a s vlastní diagnózou pomocí kresby nebo malby. Autorka prošla archivy Prinzhornovy sbírky v Heidelbergu a...