Čínský nezávislý film v tísni / Točit a přežít
Filmy některých současných čínských tvůrců může divák zhlédnout jen zřídka na vybraných zahraničních festivalech. V Číně samotné k vidění téměř nejsou. Jedná se o tzv. „post-šestou generaci“ nebo „d-generaci“ nezávislých filmařů, jejichž díla se dostávají k publiku složitě a s velkými překážkami.
Není se čemu divit. Situace státní cenzury v čínské kinematografii se v posledních letech radikálně zpřísnila s nástupem generálního tajemníka Komunistické strany a prezidenta Čínské lidové republiky Si Ťin-pchinga. Od jeho převzetí moci nad jednou a půl miliardou obyvatel ČLR na podzim roku 2012 se během dvou let dramaticky zkomplikovala dosud ještě relativně schůdná cesta a bezpečná existence pro nezávislé filmaře, kterým se navzdory přísné centrální cenzuře dařilo v minulých třech dekádách hrané i dokumentární filmy nejen točit, ale i distribuovat.
Velké schizma
Čína má za sebou přes čtyři tisíce let historie a jako jediná z velkých civilizací starověku se dožila dnešních dní. Snad kvůli přehlednosti zde hraje důležitou roli číselná posloupnost a symbolika. Číňané rádi označují historické události jejich daty a vůbec milují čísla, kterými označují pětiletky i lidské generace. Také mezi filmaři se ujalo generační číslování....