Steven Soderbergh: "Studia ohrožují filmové umění."

1. 5. 2013

V sobotu večer na MFF v San Franciscu přednesl Steven Soderbergh více než půlhodinovou řeč na téma "stav současné kinematografie". Americký režisér, který tento rok skončil s tvorbou celovečerních snímků a oznámil práci na televizní minisérii, je dlouhodobě znám jako kritik hollywoodských poměrů. V San Franciscu svoje výtky vůči fungování filmového průmyslu artikuloval zatím nejobsáhleji.

Podle Soderbergha představuje největší problém současné kinematografie nadvláda studií, které na filmy nahlíží výhradně jako na byznys. Finančně motivovaná rozhodnutí vedou k předvídatelné černobílé tvorbě, která recykluje známá schémata a navazuje na již komerčně osvědčené tituly. Částka spojená s nasazením filmu do široké distribuce a jeho propagací je navíc tak vysoká, že u menších projektů často převyšuje náklady na samotné natáčení. A protože šanci na větší výdělek mají spíše vysokorozpočtové filmy, umělecké a více experimentální snímky proto nedostávají přednost.

Soderbergh vidí systémové příčiny také ve spoléhání na zkušební projekce s cílovými skupinami diváků, jejichž hodnocení a reakce slouží k odhadům úspěšnosti snímku. Chybovost tohoto modelu režisér doložil na příkladu své vlastní tvorby: film Bez kalhot měl podle predikcí vydělat o úvodním víkendu 19 milionů dolarů, ale nakonec získal dvakrát tolik. Jednoho z respondentů testovací skupiny snímku Nákaza rozčilovala postava Judea Lawa, o níž si "nebyl jistý, zda má být hrdina nebo zmetek." "Když víc lidí naštve nejednoznačný konec Rodiny Sopránů než zpráva o ukamenování malé holčičky, pak je něco špatně," řekl Soderbergh.

Celý anglický přepis projevu Stevena Soderbergha si můžete přečíst zde, případně řeč zhlédnout jako video.

Zpět

Sdílet článek