Přelomová léta české kinematografie / anketa
Přechod mezi dvěma režimy před třiceti lety nebyl ani v kinematografii ochuzen o dramatické události. Mnohé z nich upadly v zapomnění, a tak stojí za to si s odstupem připomenout, co přesně se tehdy odehrávalo v oblasti dramaturgie, produkce a distribuce nebo jak se proměňoval hraný, dokumentární a animovaný film. Přímí účastníci či svědci těchto událostí a změn v anketě hodnotí stav české kinematografie na přelomu osmdesátých a devadesátých let s přesahem do následujícího období. Jejich osobní svědectví dávají nahlédnout do tehdejšího institucionálního zázemí domácího filmu a mnohdy také naznačují, jak zásadní byla tato „přelomová léta“ pro dlouhodobější vývoj a budoucnost české kinematografie.
Martin Bezouška
dramaturg, scenárista
Tato anketa mě přiměla k zamyšlení nad oborem, který jsem vystudoval, velice slušně ovládal, a potom o něj přišel. K zamyšlení nad filmovou dramaturgií a jejím polistopadovým osudem.
Dnes už jsem si jistý, protože uplynulých třicet let potvrdilo naprosto zbytečnou likvidaci mozku Barrandova, tedy rozpuštění tvůrčích skupin a scenáristického oddělení na začátku roku 1991.
Jak k tomu došlo? Hned po listopadu 1989 vznikly na půdorysu historicky osvědčeného schématu...