Státní fond kinematografie podpořil Václava, Pavlíčka i Mádla

26. 11. 2016
Rada Státního fondu kinematografie podpořila výrobu šesti připravovaných filmů. Přestože hranici šedesáti bodů, potřebnou pro udělení podpory, splnilo sedmnáct z jednadvaceti přihlášených projektů, Rada se rozhodla následovat svoji dlouhodobou strategii "více peněz méně projektům". Celkem tak Fond v tomto kole rozdá 60 milionů korun.

Nejvyšší dotaci 23 milionů korun získal film Il Boemo režiséra Petra Václava. Projekt o životě skladatele Josefa Myslivečka se podle vyjádření Rady vyznačuje "hlubokou znalostí tématu, kterou autor převedl do velmi kvalitního scénáře." Příběh Mozartova učitele má silnou vazbu na Itálii, kam český skladatel odešel za kariérou. Václav tak již loni nabízel projekt i na koprodukčním fóru v rámci filmového festivalu v Římě.

Fond dále podpořil závěrečnou část trilogie tvůrčí dvojice Jan Hřebejk-Petr Jarchovský s názvem Zahradnictví - Nápadník. Ambiciózní rodinná sága má zachycovat soukromý i veřejný život v Českoslovenku ve třicátých až padesátých letech.

Dotaci obdrželi také mladí filmaři. Uspělo rodinné drama Sešlost, které jako svůj druhý celovečerní snímek připravuje režisér Tomáš Pavlíček. Rada ocenila zejména "dobře konstruovaný scénář s dialogy, které míří k jádru situací a důsledně se vyhýbají obsahovým klišé."

Navzdory posudku obsahového experta Fond podpořil nový snímek slovenské režisérky Miry Fornay pojmenovaný Žáby bez jazyka. Na finance dosáhl také projekt Jiřího Mádla Na střeše, ve kterém autor s humorem nahlíží na přistěhovaleckou problematiku. Šeštým podpořeným filmem se pak stala pohádka Čertí brko, za níž stojí etablovaný režisér Marek Najbrt.

Až na jednu výjimku šlo o projekty, které Rada podpořila již dříve ve fázi vývoje.

Zpět

Sdílet článek