Rozhovor s Jean-Charlesem Huem / Guerilla jako režijní přístup

28. 9. 2015 / Jakub Felcman
rozhovor
Placený

Nejdřív ho neznal nikdo. A když ho někdo znal, platil u něj spíš za podivína a trochu blázna, protože žil v maringotkách s „bílými cikány“, jak se kočovnickému rodu Jenišů říká (tzv. korektněji by bylo „se světskými“), a dokumentoval jejich život. Nebo to tak aspoň Jean-Charles Hue tvrdil. Od roku 2000 natáčel krátké filmy, které však uváděl spíše v galeriích. Do kin se dostal až jeho dokument z tijuansko-kalifornských hranic Carne viva (2009).

Druhý celovečerní film, Bavorák páně měl premiéru v roce 2010 na festivalu dokumentů FID Marseille. Pak ale přišlo ještě jedno francouzské uvedení – na Festivalu v Angers – a teprve tady se o filmu mluvilo v pravých souvislostech. Totiž jako o hraném celovečerním debutu... V lednu a v promrzlé Bretani, daleko od teplíčka festivalu v Cannes, které se dostává nejvypiplanějším francouzským debutantům. 

Když vstoupil snímek do kin, stal se skoro zázrak. Jednomyslně a bláznivě se za něj postavila celá francouzská kritika: od deníků po elitní měsíčníky. Filmu z okraje, jehož režisér ani nemá pořádnou festivalovou nálepku, věnovaly celostránkové nadšené recenze. Bokem mu pomohlo, že ze stejně okrajové firmy Capricci Films, která mu pomáhala, se v následujících letech...

Zpět

Přečtěte si celý článek

Tento článek je zamčený.
Přečíst si jej můžete po zakoupení daného čísla časopisu.

Koupit časopis

Máte číslo už zakoupené? Přihlaste se.

Přihlásit se

Sdílet článek

Článek vyšel v čísle

Hvězda

101 / září 2015
Více