True crime / Fascinace zločinem jako součást zábavy

6. 2. 2023 / Milan Kruml
téma
Placený

Dnešní zaujetí většinového publika skutečnými kriminálními případy nepředstavuje nic nového – trvá už od 19. století. V posledním desetiletí však nabralo „nový dech“, k čemuž přispěla obrovská nabídka tištěných a audiovizuálních obsahů a do jisté míry i nedostatek kvalitních scénářů ke kriminálním příběhům. I podprůměrně odvedená práce má totiž šanci uspět, pokud se divákovi zdůrazní, že jde o „skutečnou událost“

K popularizaci čtení o reálných zločinech – do té doby se jimi zbývaly zejména knihy, letáky, ale také třeba kramářské písně – podstatně přispěly v 19. století změny technologie tisku.

Válcový rychlolis dokázal generovat velký počet kopií a vedl k rozvoji denního tisku a masového čtenářského publika. Další skok znamenal vynález rotačky. Mechanická strojní výroba papíru v Americe a Francii vedla k prvním bulvárním listům vydávaným ve vysokém nákladu. Publikum přitahovaly zejména senzace, k nimž patřily i zločiny. Zločinům se ale obšírně věnoval i tisk seriózní, přičemž na přelomu 19. a 20. století se stále častěji pokoušel popsat nejen různé podrobnosti z míst činu a vyšetřování, ale také biografické detaily ze života pachatelů a pídil se po psychologických pohnutkách jejich chování. Přibývalo seriózně orientovaných kriminologických,...

Zpět

Přečtěte si celý článek

Tento článek je zamčený.
Přečíst si jej můžete po zakoupení daného čísla časopisu.

Koupit časopis

Máte číslo už zakoupené? Přihlaste se.

Přihlásit se

Sdílet článek

Článek vyšel v čísle

True Crime

145 / únor 2023
Více