V objetí maďarského zenu / Rozhovor s režisérkou Ildikó Enyedi
Režisérka Ildikó Enyedi patří k nejvýraznějším postavám současného maďarského filmu, podobně jako její kolegové Benedek Fliegauf, Péter Forgács, Kornél Mundruczó, György Pálfi nebo Béla Tarr. Její snímek Mé 20. století (1989) nominovalo Maďarsko na Oscara, stejně jako její v Berlíně oceněné drama O těle a duši (2017). Absolventka režie na budapešťské Vysoké škole dramatických umění, která své zkušenosti sbírala od konce sedmdesátých let například ve Studiu Bély Baláz se, převzala letos na Letní filmové škole v Uherském Hradišti výroční cenu Asociace českých filmových klubů. „Cílem není ovládat svět, ale stát se jeho součástí,“ říká v rozhovoru, který se dotkl zen-buddhismu, kočičích videí i shovívavosti k mužům.
Ve vašem nejnovějším snímku Miloval jsem svou ženu se starý mládenec, kapitán Jacob Störr, ožení s náhodnou ženou (Léa Seydoux), protože manželství prý zlepšuje zdraví. Ale jeho svět, který měl doposud pod kontrolou, se po svatbě začne rozpadat. Jak spolu souvisí téma lásky a identity?
Manželka Lizzy je kapitánova zenová učitelka a je přísná, jak už zenoví mistři bývají. Störr dokáže navázat kontakt se světem jen tak, že ho dostává pod svou kontrolu. Je to tradiční mužský pohled. Svět...