Magický Kříženecký v době digitální
Počátky národních kinematografií, českou nevyjímaje, jsou opředeny fantastickými příběhy o natáčení a promítání symbolicky prvních národních filmů. Takové magické prvenství je v české kinematografii připisováno amatérskému fotografovi, architektovi, režisérovi a kameramanovi Janu Kříženeckému (1868–1921), který s kolegou Josefem Františkem Pokorným v červnu 1898 na Výstavě architektury a inženýrství v Praze promítal v pavilonu Český kinematograf první takzvaně české filmy.
Publikace Digitální Kříženecký. Nový život prvních českých filmů vrací rané tuzemské filmy z fantastických příběhů do reality. Představuje první ucelenou vědeckou publikaci věnovanou kompletnímu dílu Jana Kříženeckého s důrazem na jeho digitalizaci. Projekt Národního filmového archivu, který umožnil návrat k fyzickému materiálu jeho filmů, kontextu jejich premiéry i dalšího uvádění, otevírá diskusi o samotném převodu raných snímků do digitálního prostředí a rozšiřuje výzkum skrze formát audiovizuálního eseje.
Kniha zaplňuje pomyslnou mezeru ve výzkumu nejranějších českých filmů z perspektivy materiálu a cirkulace samotných filmů. Práce s původními promítacími kopiemi a negativy umožnila kolektivu přispěvatelů obrátit pozornost od širších dobových...