Tvorba emocionálních krajin / Květa Přibylová

6. 4. 2017 / Kamila Boháčková
profil
Placený

Když se v anketě internetového časopisu Dok.revue o zásadním dokumentárním filmu loňského roku několikrát objevil film Stopy, střepy, kořeny, nepřekvapilo mě to. I pro mě byla tato filmová báseň čerstvé absolventky katedry dokumentárního filmu na FAMU Květy Přibylové zážitkem. V českém kontextu jde totiž o neobvyklou poetiku, zachycující fundamentální obrazy přírody a stopy člověka v ní, nikoli však naivně či nahodile, ale s vědomím souvislostí, které mohou evokovat. Prazákladní obrazy stromů, hnijících jablek, včelích pláství či bečících ovcí jsou prodchnuty jak dětinskou radostí ze světa, tak pocitem marnosti, který k jeho koloběhu neodmyslitelně patří. 

Přibylové se skrze často až archetypální obrazy daří v divákovi evokovat zasuté pocity, obrazy či vzpomínky. Velkou měrou k tomu přispívá kromě nedoslovnosti filmu i autorčin oblíbený 16mm materiál, jenž záměrně zdůrazňuje hmotu a strukturu věcí, čímž navozuje takřka hmatatelný prožitek obrazů. A navíc, jak připomíná sama Přibylová, „je současně sám konkrétní, hmatatelný, s vlastní strukturou“. 

Přibylová zapojuje diváka do spoluprožívání (dalo by se říci i do spoludotváření) filmu také prostřednictvím rafinované hry s asynchronním zvukem, při níž se divákovi často nabízí paralelně...

Zpět

Přečtěte si celý článek

Tento článek je zamčený.
Přečíst si jej můžete po zakoupení daného čísla časopisu.

Koupit časopis

Máte číslo už zakoupené? Přihlaste se.

Přihlásit se

Sdílet článek

Článek vyšel v čísle

Okraje kinematografie

110 / duben 2017
Více