Jak by vypadal Total Recall v režii Davida Cronenberga?

16. 6. 2016
Filmová historie je plná "kdyby". Snímků, které nikdy nevznikly, případně vznikly jinak, než jak bylo původně v plánu. Jedno takové málo znamé "kdyby" se týká i kultovního sci-fi filmu Total Recall, který si dnes pamatujeme jako jeden z hollywoodských majstrštyků Paula Verhoevena. Před nizozemským režisérem ale na filmové adaptaci povídky Philipa K. Dicka pracoval David Cronenberg, kterého k projektu přivábil producent Dino De Laurentiis. Cronenberg prý za rok stihl sepsat deset draftů scénáře a podílet se na předprodukci, z níž vzešla řada fantastických vizuálních návrhů.

V Cronenbergově verzi Total Recallu měl hlavní roli dělníka Douglase Quaida ztvárnit nikoli Arnold Schwarzenegger, ale William Hurt. Snímek se měl zároveň věrně držet Dickovy předlohy. Když ale kanadský filmař odevzdal svůj finální scénář, vyšly najevo tvůrčí neshody. Producentům se sice Cronenbergův návrh líbil, ale přesto chtěli, aby více připomínal "Dobyvatele ztraceného Marsu", tedy space operu v duchu Indiana Jonese. Cronenberg tak nakonec místo filmu Total Recall natočil jinou sci-fi, znepokojivou Mouchu.

Dnes David Cronenberg nemá již takový luxus, aby si mohl vybírat mezi několika projekty. Jak se během letošního festivalu v Cannes svěřil magazínu Variety herec Viggo Mortensen, třiasedmdesátiletý režisér má aktuálně problém sehnat peníze na své stále poněkud výstřední snímky. Jeho poslední filmy Mapy ke hvězdám a Cosmopolis sice byly uvedeny v hlavní soutěži Cannes, ale odešly bez ocenění a v kinech si příliš dobře nevedly.

Cronenberg se proto věnuje i jiným uměleckým formám. V roce 2014 mu vyšel jeho debutový román Consumed o dvou novinářích, jejichž pátrání po smrti francouzského filozofa je zavede až na stopu globální konspirace. V těchto měsících zároveň vychází na labelu Mondo ve speciální vinylové edici trojice soundtracků ke Cronenbergovým filmům Nahý oběd, Příliš dokonalá podoba a Crash. Hudbu ve všech případech složil Howard Shore.

Čeští fanoušci Davida Cronenberga mají také ještě měsíc na to, aby v pražském Domě U Kamenného zvonu navštívili výstavu věnovanou jeho celoživotnímu dílu.

Zpět

Sdílet článek