Zklamání roku i pátý nejlepší film v jednom

18. 2. 2019 / Jindřiška Bláhová
editorial

Zklamání roku i pátý nejlepší film v jednom. Takový rozpor u jednoho snímku – konkrétně u filmu Climax Gaspara Noého – se může objevit jen v anketě o nejlepší filmy uplynulého roku, kterou Cinepur tradičně uveřejňuje ve svém prvním čísle roku nového. Anketa o nejlepší filmy není jen jedním z nejčtenějších textů časopisu, ale i jedním z tradičních textů, na který se osobně těšívám nejvíc. Respektive, těším se na rozdílné pohledy, názory, erudici, záběr a rozmanitá zdůvodnění vkusu různorodé skupiny odborníků, jejichž názor mě zajímá.

Žebříček na začátku splňuje formu ankety a s pořadím filmů je možné polemizovat, ale to dobrodružství za ním je nejzajímavější – a s tím polemizovat netřeba. Je ale možné se inspirovat. Snažíme se, aby se do ankety vždy zapojovali nejen filmoví kritici a publicisté, ale i další odborníci z oboru – od festivalových dramaturgů, přes historiky po „zběhy k režii“. Baví mě dočítat se, co zamávalo s kolegy a co je naopak nechalo chladnými. Baví mě velkorysé zabíhání do všemožných okrajů. Baví mě fakt, že navzdory občasné skepsi o klesající kvalitě filmů a chvění se před různými krizemi a nevyzpytatelnými proměnami audiovize se v kinematografii stále dějí – a budou dít – pozoruhodné věci.

Jednou takovou byl loni snímek Roma, který skončil v anketě druhý za Nití z přízraků. O vycizelovaném vztahovém dramatu P. T. Andersona jsme již psali a umístili jej na obálku minulého čísla, Romě jsme v tom aktuálním věnovali dvojnásobný prostor – svůj pohled na autobiografický vzpomínkový opus Alfonsa Cuaróna nabídli Petr Fischer a Vít Schmarc. Velký text si můžete přečíst i o filmu, který se v hodnocení umístil na čtvrtém místě – unikavém dramatu Vzplanutí Lee Chang-donga. Oslovení členové redakčního okruhu Cinepuru mohli uvést i jiná audiovizuální díla, vysoko si cenili čtvrté sezony seriálu Volejte Saulovi, jejíž reflexi od Antonína Tesaře najdete v rubrice Seriál. Z dalších textů čísla doporučuji exkluzivní profil režisérky Kiry Muratovy, kterou Alexandr Sokurov označil za osobnost, jíž se nevyrovnal nikdo „v světovém, sovětském, evropském ani americkém filmu“. Muratova byla výsostná autorka a fenoménu autorství – jednomu z úhelných kamenů přemýšlení o filmu a dějin kinematografie – a jeho proměnám je věnováno i první téma roku 2019: Autor ve 21. století.

Číslo, které držíte v ruce, je jen začátek toho, co pro vás máme na letošek přichystané.

Zpět

Sdílet článek

Článek vyšel v čísle

Autor ve 21. století

121 / únor 2019
Více