Androidi jsou také jenom lidi / Detroit: Become Human

17. 8. 2019 / Michal Böhm
videohra
Placený

Jméno herního auteura Davida Cage bývá nejčastěji spojováno s průkopnictvím v oblasti takzvaných interaktivních filmů. Pod tento pojem se řadí nejen filmy hrané, kde je divákovi umožněno v klíčových momentech určovat vývoj děje (k nejnovějším patří Black Mirror: Bandersnatch), ale především počítačové hry, jejichž cílem je nabídnout hráči co nejponornější filmový prožitek. Nálepka interaktivní film pro hry s sebou ale nese i určitý pejorativní nádech a to především v případě takových her, které odebírají hráči kontrolu nad jejich avatarem na úkor „filmových“ pasáží (tzv. cutscenes). 

Hráčova kontrola bývá v těchto chvílích omezena většinou jen na tzv. Quick Time Events (QTE) – tedy mačkání tlačítek ve správném pořadí, které vyžaduje hra. Pokud není dostatečně rychlý či přesný, musí danou pasáž opakovat. Hráči tak často diskutují o tom, zda je správné takové tituly vůbec považovat za pravé hry – tedy zda nejde jen o filmy, které se snaží divácký zážitek ozvláštnit o banální herní prvky.

O něčem takovém nemůže být u Cage řeč. Pro jeho tvorbu není příznačná jen snaha o „filmovost“, ale zejména o nabídku co nejširší palety různých možností volby a z nich pramenící nelinearity. Nelinearitu či iluzi svobodné volby přitom ve svých hrách...

Zpět

Přečtěte si celý článek

Tento článek je zamčený.
Přečíst si jej můžete po zakoupení daného čísla časopisu.

Koupit časopis

Máte číslo už zakoupené? Přihlaste se.

Přihlásit se

Sdílet článek

Článek vyšel v čísle

Tarantino

124 / srpen 2019
Více