Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Radu Jude chystá další historický film v české koprodukci

Radu Jude chystá další historický film v české koprodukci

novinka / Redakce / 6. 5. 2017

Rumunský režisér Radu Jude připravuje další snímek, na kterém se bude podílet český producent. Stejně jako v případě historického filmu Aferim! jde o společnost endorfilm Jiřího Konečného. Na rumunsko-česko-francouzsko-bulharskou koprodukci s původním názvem Pentru asta te-ai nascut? (Pro tohle jste se narodili?) přispěl mimo jiné Státní fond kinematografie částkou 4 miliony korun.

Judeho nový snímek bude pojednávat o masakru více než dvaceti tisíc židů, který během druhé světové války spáchala rumunská armáda v ukrajinské Oděse. K události došlo v zimních měsících roku 1941, kdy rumunské síly byly pod kontrolou německé nacistické armády. Dodnes se jedná o problematicky přijímanou kapitolu dějin Rumunska, která se několik desetiletí nesměla objevovat v tamních historických knihách.

Radu Jude si tak upevní pozici filmaře, který jako jediný v rámci takzvané rumunské nové vlny systematicky reviduje historické události předcházející socialistickému režimu. Děj černobílého easternu Aferim!, který vyhrál rekordních dvanáct domácích cen GoPo, se odehrával ve Valašsku konce 19. století. Zatím poslední Judeho film Zjizvená srdce byl situován do třicátých let minulého století, kdy i do sanatoria na pobřeží Černého moře zřetelně doléhaly fašistické nálady.

Film Pentru asta te-ai nascut? se bude natáčet letos v létě a na podzim v rumunské Bukurešti.

Přečteno 2721x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #148

#148

srpen 2023



DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY novinka

Argentinu i Batmana nabídne letošní Noir Film Festival

Přišla v noci i do Litoměřic, festval zahájí zjevení letošní sezony

Festival v Litoměřicích bude překračovat hranice

Na LFŠ přijedou Lav Diaz i Rajko Grlić

KVIFF: Na co jít ve Varech? Těchto 6 filmů si nenechte utéct

Locarno ocení Tsai Ming-lianga

Hlynur Pálmason: „Film je zvláštní rostlina.“

AFO uvede filmy s oscarovou nominací i Herzogův výlet do mozku


DALŠÍ Z RUBRIKY

Argentinu i Batmana nabídne letošní Noir Film Festival

Přišla v noci i do Litoměřic, festval zahájí zjevení letošní sezony

Festival v Litoměřicích bude překračovat hranice

Na LFŠ přijedou Lav Diaz i Rajko Grlić

Kvíření po česku / Queer motivy ve službách „normálnosti“

Třeseme se Standou Pekárkem / Volha jako konvenční prestižní televize

Nekonečně mnoho tváří Cate Blanchett

Terapie strachem / Satiry Rubena Östlunda


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Filmový festival Litoměřice

Argentinu i Batmana nabídne letošní Noir Film Festival

Přišla v noci i do Litoměřic, festval zahájí zjevení letošní sezony

Festival v Litoměřicích bude překračovat hranice

Na LFŠ přijedou Lav Diaz i Rajko Grlić


RUBRIKY

anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (122) / fenomén (84) / festival (124) / flashback (20) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (18) / kauza (1) / kniha (135) / kritika (1135) / mimo kino (195) / novinka (835) / pojem (36) / portrét (55) / profil (102) / reflexe (27) / report (152) / rozhovor (188) / scénář (4) / soundtrack (91) / téma (1048) / televize (141) / událost týdne (296) / videohra (86) / web (46) / zoom (175)