Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Spánek rozumu plodí příšery / Reakce na text děkana FAMU

Spánek rozumu plodí příšery / Reakce na text děkana FAMU

glosa / Vít Janeček / 27. 8. 2017 / komentáře (3)

Na můj text FAMU jako zážitková agentura otištěný na dvě pokračování v Cinepuru 106 a 107 zareagoval děkan FAMU Zdeněk Holý a to glosou s oblíbeným novinovým titulkem z padesátých let – Zamést si před vlastním prahem. Z textu se především dozvídáme, že jeho autor je plný emocí a také že by mé svědectví a reflexi rád zdiskreditoval. To druhé byla pro mě nová informace a pomohla mi pochopit míru jeho svázanosti s lidmi, kteří reprezentují věci, které jsem zejména v druhé části svého výchozího textu kriticky reflektoval. Hodně jsem zvažoval, jestli na něco takového vůbec reagovat. Vyvine-li však někdo aktuálně disponující mocí nad lidmi relativně sofistikovanou energii k očernění svého podřízeného, nemá to zůstat bez odpovědi.

I.

Povaha textu Zdeňka Holého vyžaduje věnovat se nejprve rétorickému rozboru postupů, které z nepravdivých či irelevantních tvrzení vytvářejí zdánlivě přesvědčivou dezinterpretaci na hranici lží. Jeho text neobsahuje argumenty, což diskreditační žánr umožňuje, ale pokud je snaha očernit založena na srovnávání faktů, je nezbytné, aby se nedaly snadno ověřit. Podíváme se tedy níže, jak je tomu v tomto případě.

U přístupu Holého jsem si všiml ještě jednoho důležitého rysu, který se jeví nepraktickým jen na první pohled. Vykazuje schopnost vytrhnout si z komplexnějšího problému nějaký fragment, přefouknout jeho význam do obrovských rozměrů a následně, v jeho stínu, úplně dezinterpretovat či odmítnout výchozí celek. Zatímco argumentovaný postup velí lopotit se s nějakým poznáním a odstupem, tento originální trik člověku šetří čas, dává mu možnost „porozumět“ rychle prakticky čemukoli a navíc se „nedopouštět omylů“.

II.

A teď to rétorické cvičení. Nejprve si osvěžte text Zamést si před vlastním prahem v Cinepuru 109 a jdeme na to: Zdeněk Holý nejprve uvažuje o tom, proč jsem svůj text vlastně psal. A dochází k závěru, že je „diktován zjevnou snahou ukázat sebe v pozitivním světle“. Přestože artikuluje moji snahu jako „zjevnou“, s didaktickou důsledností nastávajícího pedagoga se až do konce svého textu nevěnuje ničemu jinému než konstruování důkazů své teze.

Celý text je dostupný v Cinepuru 110, který je možné zakoupit on-line.

Přečteno 1734x

Článek vyšel v časopise Cinepur #110, duben 2017.

Toto číslo Cinepuru si můžete objednat v obchodě.

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Aktuální hodnocení článku
3.9 /14

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

Jan Nepomuk Piskač  (15.9.2017 10:35)

REQUIEM (ZA TVÚRČÍ NEKLID) // Děkanu Holému a Vítu Janečkovi // SLÝCHÁM FÁMU, ŽE SE Z FAMU / VYTRÁCÍ KLID NA PRÁCI / NENÍ MOŽNÁ?! PŘÁNÍ ZBOŽNÁ SNĚNÁ PO GENERACÍCH??? // KLID, TO JEN TI EXPONENTI / DOSAVADNÍCH KLIDNÝCH LET / ZBROJÍ SLOVY PROTI NOVÝM / RÁJŮM KLIDU NA POHLED // O PRAVDU TU NEJDE ÚDŮM / JEDNÉ A TÉŽ bUDovy / Z KATEDERNÍCH STOLIC VZEJDE LEDA ZÁPACH PUDOVÝ // NAD KORÝTKEM V ŠLICHTĚ ŘÍDKÉ / chrochy chrocht a krafy KRAFT / V TANCÍCH SLIZKÝCH SVATOVÍTSKÝCH / REJE HOLÝCH POLOPRAVD // BLAHORODÍ, NEVYHODIT / REBELANTY PLACENÉ / LÍP SE HODÍ NEŽ Z NICH ZRODIT / PRAVÉ, V MLÁDÍ ZTRACENÉ! // Jan Nepomuk Piskač // Babího Léta Páně 2017 // Viz: // DVTV 28. 8. 2017 // Např.: // V. J.: "Já si myslím, že když člověk napíše text, do kterýho vkládá svoji zkušenost a svoji reflexi a popisuje tam svoji pozici, že netvrdí, že je to jako pravda. Já tvrdím, že to je můj pohled, a vůbec nemám problém s tím, když někdo přijde a dá si tu práci s argumentací a úplně to rozdrtí." // (Jen když to rozdrtí, i kdyby drtil argumentací nepravdivou?! To předpokládá, že o pravdu nemá jít žádné ze stran? Má jít o vzájemné drcení? Aha. J. N. P.) // Moderátor: Vy jste ale panu Janečkovi v začátku nabízel to, že by tam mohl fungovat externě. To znamená, Vám tohle všechno nevadilo a na externo to bylo něco, co byste byl schopen - lidově řečeno - skousnout. // Z. H.: Ano, to bych skousnul. // (J. N. P.: To se nám ulevilo. To nás uklidnilo. Hlavně, že je všechno na svém místě, vše při starém.)

Vít Janeček  (30.8.2017 15:43)

Tady u toho textu je zavádějící datum (srpen). Je to text, který jsem napsal v lednu či únoru 2017 v reakci na Holého text "Zamést si před vlastním prahem", celý je jak vidím dostupný jen v tom tištěném čísle.

Andrej T.  (29.8.2017 16:42)

Pozor, říká to určitě veliká příšera!!! (Inu, zkušenost napoví…)

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #116

#116

duben 2018DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY glosa

FAMU jako zážitková agentura. A co dál? I. část

FAMU jako zážitková agentura. A co dál? II. část

Zamést si před vlastním prahem

Spánek rozumu plodí příšery / Reakce na text děkana FAMU

Jsou hollywoodské hvězdy doopravdy na vymření?

Ceny české filmové kritiky 2015 / Ocenění bez příběhu

Distribuce 2014: Konec starých časů

Solidarita s Olegem Sencovem


DALŠÍ Z RUBRIKY

Mozaika / Vyber si svého hrdinu

Na Anifilm přijede oscarový režisér i tvůrci z Pixaru

Je lepší promluvit, nebo zemřít? / Dej mi své jméno

Agnieszka Holland točí film o statečném velšském novinářovi

Pedro Almodóvar připravuje film o stárnoucím režisérovi

Lepší zůstat vně / Berlinale 2018

Steven Soderbergh natočí film o kauze Panama Papers

V Cannes bude soutěžit Godard, Pawlikowski i Panahí


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

FAMU jako zážitková agentura. A co dál? I. část

FAMU jako zážitková agentura. A co dál? II. část

O instituci s ideou

Jak napsat dobrý scénář / Scénáristova mapa na cestě do Hollywoodu

Vyobcování kinematografie z kultury / A co s tím?


RUBRIKY

anketa (23) / český film (72) / český talent (33) / blu-ray (12) / cinepur choice (34) / dvd (120) / editorial (90) / fenomén (68) / festival (62) / fragment (18) / glosa (211) / horizont (29) / hudba (24) / kauza (33) / kniha (111) / komiks (10) / kritika (731) / minikritika (112) / nekrolog (1) / novinka (650) / objev (3) / pojem (36) / portrét (6) / profil (98) / reflexe (24) / report (99) / rozhovor (153) / scénář (4) / soundtrack (37) / téma (848) / televize (89) / tisková zpráva (1) / událost týdne (202) / video (2) / videoart (16) / videohra (54) / web (41) / zoom (150)

Cinepur #110 Tento článek vyšel v časopise Cinepur #110, duben 2017

Z obsahu tištěného čísla:

Obyčejný žal / Místo u moře (Martin Šrajer, kritika)

Pravda neexistuje / Jackie (Tomáš Gruntorád, kritika)

Výkladní skříň animace? / ANIONT (Anna Krejčířová, web)

Pohádky o evropském filmu / Rok 2016 v české distribuci (Aleš Danielis, glosa)

Feťácký nihilismus pro starší a pokročilé / T2 Trainspotting (Michal Böhm, kritika)

Dívat se a rozhodovat / Fenomén interaktivních filmů (Tereza Krobová, téma)

+ více...