Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Retrospektiva Vitaly Manského online zdarma

Retrospektiva Vitaly Manského online zdarma

novinka / Redakce / 28. 11. 2013

DAFilms.cz nabízí možnost seznámit se s prací ruského dokumentaristy Vitaly Manského v retrospektivním výběru devíti snímků od pondělí 25. listopadu do neděle 8. prosince zdarma. Výrazná postava současného ruského dokumentu Vitaly Mansky je známý jako provokující a nekompromisně kritický režisér. Jeho snímky ukazují svérázné postavy odhalující různé podoby ruské společnosti, které autor doplňuje o analytické projekty věnované zkoumání proměn domácí politické kultury.

Kontext morálky, která je v tradičním ruském prostředí výbušným tématem, explicitně otevírá kontroverzní snímek Virginity. Autor v něm sleduje cestu tří mladých ruských dívek, které opouští dobře známé prostředí rodné vesnice a míří za úspěchem do moskevské metropole. Každá z nich volí vlastní strategii, jak nového života dosáhnout. Netradiční příběhy obyvatel současného Ruska Mansky sleduje také ve dvou volně navazujících dokumentech Broadway. Black Sea a Wild, Wild Beach. První z nich zavádí diváka na černomořské pobřeží, kde se na opuštěném místě na několik krátkých letních týdnů setkávají uprchlíci, vyděděnci a ti nejchudší z nejchudších, aby zde společně trávili dny dovolené se všemi činnostmi, které k ní neodmyslitelně patří. Na stejné místo se režisér navrací také po čtyřech letech prostřednictvím druhého snímku Wild, Wild Beach pojmenovávajícím specifický život jedné nudistické pláže. Politickým peripetiím rozlehlé ruské krajiny Mansky věnuje rozsáhlou dokumentární trilogii nazvanou Red Tsars. Presidents of Russia, v níž tematizuje tři hlavní prezidentské figury sovětské a postsovětské éry Michaila S. Gorbačova, Borise Jelcina a Vladimira Putina. Návrat do doby sovětského svazu v retrospektivě zastupují dokumentární fikce Private Chronicles. Monologue sestavená z více než 5 000 hodin nalezeného domácího filmového materiálu a introspektivní esej o hledání vztahu k autorově židovskému původu Gagarin's Pioneers. Dokumentární přehlídku uzavírá deziluzivní vhled do stavu porevoluční Kuby Motherland or Death.

Manského filmy je možné vidět zde.

Přečteno 1717x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #127

#127

únor 2020DALŠÍ Z RUBRIKY novinka

Nadav Lapid v karanténě dokončuje film o izraelském režisérovi

Chcete studovat film? Filmová studia FF UK prodloužila termín přijímaček

Jak filmový průmysl reaguje na pandemickou krizi?

Co sledovat v karanténě? Tipy na filmy a seriály online

HBO připravuje seriál podle úspěšné videohry The Last of Us

Berlinale: Ať žije Tsai a jeho taktilní filmová masáž!

Berlinale: DAU oživuje drásavou realitu stalinského Ruska

Berlinale: Shirley nasává 50. léta jako mlsná poletující moucha


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Nadav Lapid v karanténě dokončuje film o izraelském režisérovi

Chcete studovat film? Filmová studia FF UK prodloužila termín přijímaček

Jak filmový průmysl reaguje na pandemickou krizi?

Co sledovat v karanténě? Tipy na filmy a seriály online

HBO připravuje seriál podle úspěšné videohry The Last of Us


RUBRIKY

anketa (25) / český film (93) / český talent (34) / blu-ray (12) / cinepur choice (34) / distribuce (1) / dvd (121) / editorial (101) / fenomén (73) / festival (93) / flashback (1) / fragment (18) / glosa (213) / horizont (29) / hudba (24) / kauza (33) / kniha (120) / komiks (10) / kritika (832) / minikritika (113) / nekrolog (1) / novinka (763) / objev (3) / pojem (36) / portrét (13) / profil (107) / reflexe (24) / report (113) / rozhovor (165) / scénář (4) / soundtrack (48) / téma (919) / televize (107) / tisková zpráva (1) / událost týdne (252) / výstava (1) / video (2) / videoart (16) / videohra (65) / web (42) / zoom (160)