Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Retrospektiva Vitaly Manského online zdarma

Retrospektiva Vitaly Manského online zdarma

novinka / Redakce / 28. 11. 2013

DAFilms.cz nabízí možnost seznámit se s prací ruského dokumentaristy Vitaly Manského v retrospektivním výběru devíti snímků od pondělí 25. listopadu do neděle 8. prosince zdarma. Výrazná postava současného ruského dokumentu Vitaly Mansky je známý jako provokující a nekompromisně kritický režisér. Jeho snímky ukazují svérázné postavy odhalující různé podoby ruské společnosti, které autor doplňuje o analytické projekty věnované zkoumání proměn domácí politické kultury.

Kontext morálky, která je v tradičním ruském prostředí výbušným tématem, explicitně otevírá kontroverzní snímek Virginity. Autor v něm sleduje cestu tří mladých ruských dívek, které opouští dobře známé prostředí rodné vesnice a míří za úspěchem do moskevské metropole. Každá z nich volí vlastní strategii, jak nového života dosáhnout. Netradiční příběhy obyvatel současného Ruska Mansky sleduje také ve dvou volně navazujících dokumentech Broadway. Black Sea a Wild, Wild Beach. První z nich zavádí diváka na černomořské pobřeží, kde se na opuštěném místě na několik krátkých letních týdnů setkávají uprchlíci, vyděděnci a ti nejchudší z nejchudších, aby zde společně trávili dny dovolené se všemi činnostmi, které k ní neodmyslitelně patří. Na stejné místo se režisér navrací také po čtyřech letech prostřednictvím druhého snímku Wild, Wild Beach pojmenovávajícím specifický život jedné nudistické pláže. Politickým peripetiím rozlehlé ruské krajiny Mansky věnuje rozsáhlou dokumentární trilogii nazvanou Red Tsars. Presidents of Russia, v níž tematizuje tři hlavní prezidentské figury sovětské a postsovětské éry Michaila S. Gorbačova, Borise Jelcina a Vladimira Putina. Návrat do doby sovětského svazu v retrospektivě zastupují dokumentární fikce Private Chronicles. Monologue sestavená z více než 5 000 hodin nalezeného domácího filmového materiálu a introspektivní esej o hledání vztahu k autorově židovskému původu Gagarin's Pioneers. Dokumentární přehlídku uzavírá deziluzivní vhled do stavu porevoluční Kuby Motherland or Death.

Manského filmy je možné vidět zde.

Přečteno 1690x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #124

#124

srpen 2019DALŠÍ Z RUBRIKY novinka

Cyklus Kino pravdy a lásky připomene v Brně výročí listopadu 89

Benátky: Babyteeth je suverénním debutem australské režisérky

Benátská soutěž zkraje nabídla filmy o manželství i vesmíru

Nejvyšší podporu Fondu dostal film o bratrech Mašínech

Do San Sebastianu míří James Franco i film s Ninou Hoss

Petr Václav v Itálii natáčí snímek o skladateli Myslivečkovi

Benátky zahájí francouzská novinka Hirokazu Koreedy

Christian Petzold natáčí snímek o novodobé Rusalce


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Cyklus Kino pravdy a lásky připomene v Brně výročí listopadu 89

Ostrava Kamera Oko 11

MFF Benátky

Nejvyšší podporu Fondu dostal film o bratrech Mašínech

Do San Sebastianu míří James Franco i film s Ninou Hoss


RUBRIKY

anketa (24) / český film (83) / český talent (33) / blu-ray (12) / cinepur choice (34) / dvd (121) / editorial (99) / fenomén (73) / festival (87) / fragment (18) / glosa (213) / horizont (29) / hudba (24) / kauza (33) / kniha (118) / komiks (10) / kritika (813) / minikritika (112) / nekrolog (1) / novinka (730) / objev (3) / pojem (36) / portrét (12) / profil (106) / reflexe (24) / report (111) / rozhovor (161) / scénář (4) / soundtrack (46) / téma (905) / televize (104) / tisková zpráva (1) / událost týdne (239) / výstava (1) / video (2) / videoart (16) / videohra (63) / web (42) / zoom (158)