Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Fresh Film Fest prozkoumá fanatismus a uvede nového Malicka

Fresh Film Fest prozkoumá fanatismus a uvede nového Malicka

novinka / Redakce / 16. 8. 2013

Desátý ročník pražského Fresh Film Festu opět uvede řadu čerstvých snímků, které se vymykají běžné distribuční nabídce. V pravidelné sekci Fresh Generation debutových a druhých celovečerních filmů letos budou soutěžit i snímky, které si v nedávné době vyzkoušely atmosféru prestižních zahraničních festivalů. Německý minimalistický film Das merkwürdige Kätzchen (Divná kočička), srovnávaný s tvorbou Jacquese Tatiho, byl podle filmových kritiků jedním z nenápadných vrcholů posledního Berlinale. Tamtéž si odbylo premiéru i americké drama Hide Your Smiling Faces režiséra a scénáristy Daniela Patricka Carboneho. Francouzský snímek Apači, který v říjnu přijde do našich kin pod novou distribuční značkou Fresh Artcam, byl tento rok zařazen do sekce Director's Fortnight na MFF v Cannes.

Nesoutěžní sekce Bright Future pak uvede filmy, které již na zahraničních festivalech slavily úspěch. Mezi ně patří například americké hudební drama I Used to Be Darker Matthewa Porterfielda nebo sci-fi Antiviral mladého Brandona Cronenberga, který se tu zdařile vydává ve šlépejích svého slavného otce Davida.

V sekci Break Rules, jež chce nabídnout těžko zařaditelná, experimentální díla zkušených režisérů, na sebe přitahuje největší pozornost poslední snímek Terrence Malicka s názvem To The Wonder. Tímto filmem o lásce, víře a mnoha životních nejistotách se Malick zatím nejvíce vzdaluje klasickému vyprávění a v čisté podobě nabízí svou nezaměnitelnou autorskou vizi. Podobnou míru experimentu by měl nést také kanadský snímek Le météore, který se letos objevil v programu berlínské přehlídky.

Hlavní programovou sekci letos bude spojovat téma fanatismu ve všech jeho možných podobách. Jako páteř sekce pořadatelé vidí sérii snímků britského provokativního režiséra Alana Clarka, který svojí tvorbou inspiroval Paula Greengrasse nebo Dannyho Boyla. Americký náboženský fanatismus dále zachytí dokument Jesus Camp. Fanatismus ve smyslu silné umanutosti bude k vidění v kanadském dokumentu Lunarcy! o lidech posedlých Měsícem.

Fresh Film Fest proběhne v termínu 28.8. - 1.9. v Kině 35 Francouzského institutu, obou sálech kina Světozor, Studiu Béla Maďarského kulturního institutu, Biu Ponrepo, zdarma na FAMU a také v letním kině v Riegrových sadech.

Přečteno 2703x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Aktuální hodnocení článku
5 /1

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #129

#129

červen 2020DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY novinka

Ruben Östlund pokračuje v natáčení satiry na superbohaté

Další film Almodóvara a Penélope Cruz bude o paralelních matkách

Homemade na Netflixu představí karanténní kraťasy známých filmařů

Film Místo pro lásku připomene tragicky zesnulé běloruské filmaře

Danny Boyle zfilmuje biblický příběh o Metuzalémovi

Verhoeven chystá seriál podle Maupassantova románu Miláček

Tom Cruise chce spolu s NASA a SpaceX natočit film ve vesmíru

Online edice festivalu Visions du Réel uvede pět českých filmů


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Ruben Östlund pokračuje v natáčení satiry na superbohaté

Další film Almodóvara a Penélope Cruz bude o paralelních matkách

Homemade na Netflixu představí karanténní kraťasy známých filmařů

Dny evropského filmu

Film Místo pro lásku připomene tragicky zesnulé běloruské filmaře


RUBRIKY

anketa (25) / český film (97) / český talent (34) / blu-ray (12) / cinepur choice (33) / dvd (121) / editorial (103) / fenomén (73) / festival (93) / flashback (3) / fragment (18) / glosa (214) / horizont (29) / hudba (24) / kauza (33) / kniha (122) / komiks (10) / kritika (962) / mimo kino (19) / nekrolog (1) / novinka (771) / objev (3) / pojem (36) / portrét (15) / profil (109) / reflexe (24) / report (115) / rozhovor (166) / scénář (4) / soundtrack (50) / téma (934) / televize (109) / tisková zpráva (1) / událost týdne (257) / videohra (67) / web (42) / zoom (162)