Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Pochytej je všechny / Nekonečné vlastnictví ve světě Pokémonu

téma: Filmové dětství / Antonín Tesař / 29. 1. 2012

Úvahy o dětské kinematografii neustále narážejí na základní fakt, že se jedná o díla, která dělají dospělí pro děti. Tvůrci děl pro děti stojí před úkolem vzájemně vymezit dospělost a dětství a vystavět mezi obojím nějaký vztah. Může jít o nostalgické ohlížení za vlastním dětstvím, výchovné tendence nebo drama dětské rebelie proti dospělým. Opomíjet nelze ale ani velmi vlivný směr, který na otázku po dětství odpovídá v první řadě ekonomicky. Děti představují specifický trh, na který platí speciální marketingové strategie. Produkty zahrnované do tradičně chápaného „umění“, tedy knihy, komiksy, počítačové hry, filmy či seriály bývají součástí širších franšíz, kam mohou spadat také hračky, sbíratelné kartičky a nejrůznější merchandising. Tyto franšízy přicházejí a odcházejí v módních vlnách, ale mohou se také, jako například některé produkty společností jako Mattel, Hasbro nebo Bandai, stát stálicemi obchodovanými napříč několika generacemi.

Tento článek není k dispozici online. Můžete si jej přečíst v tištěném čísle Cinepuru.

Cinepur #79

Článek vyšel v časopise Cinepur #79, leden 2012.

V tomto čísle mimo jiné najdete... Od chodící šunky k lesbickému polibku / Tomboy a jeho filmový svět (Veronika Klusáková, téma) • Hysterka v lese? Genderové stereotypy schované za bukem (Eliška Děcká, téma) • Tommy (Jana Bébarová, mimo kino) • Alex(andra) Moralesová / Naše vidění jsou ostrovy (Kamila Boháčková, český talent) • Poupata / Vánoce jako varianta očistce (Viktor Palák, kritika) • Nejlepší filmy roku 2011 (Redakce, anketa) • a další.

Obsah čísla / Koupit

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #134

#134

duben 2021DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY téma

Z bodu nula na západ od Bukurešti / Vznik a vývoj rumunské nové vlny

Úvod k tématu: David Fincher

Úvod k tématu: Fantasy

Úvod k tématu: Debut

Úvod k tématu: Netflix

Úvod k tématu: Rumunská nová vlna

Úvod k tématu: Tarantino

Úvod k tématu: Současný český seriál


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Losing Control / Control

Kdo je Amerika a kdo je Borat? / Borat Subsequent Moviefilm

Přisprostlé tancování osmdesátkovým rychlodabingem / Králové videa

Niet tam víťazov / Meky

Potratit v Americe / Never Rarely Sometimes Always


RUBRIKY

anketa (27) / český film (107) / český talent (34) / cinepur choice (33) / editorial (108) / fenomén (79) / festival (97) / flashback (8) / fragment (18) / glosa (214) / kamera-pero (5) / kauza (33) / kniha (126) / kritika (1005) / mimo kino (183) / novinka (794) / pojem (36) / portrét (43) / profil (91) / reflexe (25) / report (121) / rozhovor (171) / scénář (4) / soundtrack (78) / téma (967) / televize (118) / událost týdne (270) / videohra (74) / web (43) / zoom (167)