Absurdní Jude, sofistikovaný Haugerud / Průběžné hodnocení soutěže Berlinale

20. 2. 2025 / Martin Horyna
report

Soutěž festivalu v Berlíně je v polovině. Letos ji pro Cinepur sleduje a hodnotí Martin Horyna. Kompletní výběr filmů "hvězdičkuje" jak pro Cinepur, tak v jury gridu britského magazínu Screen International. Do jaké kondice dostala Berlinale jeho nová ředitelka Tricia Tuttle?

Hodnocení je na škále 0 – 4.

·       ☆☆☆☆
·       ★☆☆☆
·       ★★☆☆
·       ★★★☆
·       ★★★★

1. den

Living the Land (Sheng xi zhi di, Čína, r. Huo Meng) 
★★☆☆



Pohlednice z rurální Číny začátku devadesátých let, v níž je drsný realismus doby nasnímán temně romantizujícím stylem. Škoda, že si nevytvoříme hlubší pouto k postavám; bylo by to potřeba.


Hot Milk (Velká Británie, r. Rebecca Lenkiewicz)
★☆☆☆



Dcera přiváží svou invalidní matku k enigmatickému španělskému léčiteli, když jim cestu zkříží nevyzpytatelně svůdná dívka. Dějově i emočně pocuchaný film zaujme některými režijními nápady, jako celek ale nepřesvědčí.

2. den

Dreams (Mexiko, r. Michel Franco)
★★★☆
 

Divoký vztah mexického tanečníka a kalifornské mecenášky jako palčivá alegorie vztahu mezi USA a Mexikem. Plusové body za chirurgicky přesnou, účelně sterilní režii.

Ari (Francie/Belgie, r. Léonor Serraille) 
★★☆☆



„Chcípácké“ komediální drama o emočně roztřeseném Arim v několika situacích lehce zajiskří, zcela zaměnitelná stylová tvář a nejasné téma jej ale spolehlivě pošlou do (pod)průměru.

3. den

Reflection in a Dead Diamond (Reflet dans un diamant mort, Belgie/Lucembursko/Itálie/Francie, r. Hélène Cattet a Bruno Forzani)
★☆☆☆



Žongl s tropy špionážních filmů, s divokými flashbacky a gore motivy. Zážitek nesený čistě a jen stylem: vykloubený film, který buď „baví“ nebo „nebaví“. Mě nebavil.

The Blue Trail (O último azul, Brazílie/Mexiko/Chile/Nizozemí, r. Gabriel Mascaro)
★★★☆



V budoucnosti jsou staří lidé posíláni do kolonií, kde mají dožít a nikoho neobtěžovat. Sedmdesátnice Tereza se ale tomuto sociálnímu inženýrství vzepře… Výrazný námět je přetavený do méně osobitých peripetií, síla filmu naštěstí leží jinde než v rovině děje. Magický realismus v jeho pestrobarevné poloze.

The Ice Tower (La Tour de Glace, Francie/Německo, r. Lucile Hadžihalilović)
★★☆☆

70. léta, mladá dívka utíká ze sirotčince v horách a ve městě se nechá okouzlit chladně manipulativní hereckou star. Atmosférický metafilm, který by zoufale potřeboval trochu zápletky navíc.

4. den

What Marielle Knows (Was Marielle weiß, Německo, r. Frédéric Hambalek)
★★★☆


Chtěli byste vědět úplně o všem, co dělá váš partner? Jemně komediální story manželského páru, který před svou telepatickou dcerou nemůže nic utajit. Důvtipná reflexe mezilidských vztahů, jež naštěstí nehodlá moralizovat.

Girls on Wire (Xiang fei de nv hai, Čína, r. Vivian Qu)
★★☆☆


Žánrově eklektický, emočně rozdivočelý film těkající mezi rodinným dramatem, thrillerem a melodramatem. Méně by v tomto případě bylo více.

If I Had Legs I'd Kick You (USA, r. Mary Bronstein)
★★★☆

 Sugestivní portrét ženy (vynikající Rose Byrne), na niž padá celý svět. Někdy i doslova. Hysterie prokreslená do takové míry, že to dráždí, provokuje, štve a obtěžuje. Mary Bronstein to ale dělá zcela záměrně a navíc skvěle.

5. den

Mother's Baby (Rakousko/Švýcarsko/Německo, r. Johanna Moder)
★★★☆


Stylová aktualizace Polańskiho Rosemary má děťátko, jíž se vyplatí nevnímat jako psychologický thriller (protože pak moc nefunguje). Lepší je poddat se její umělosti a užít si sugestivní obraz lidské paranoii. Ocení zejména fanoušci Jessicy Hausner.

The Message (El mensaje, Argentina/Španělsko/Uruguay, r. Iván Fund)
★★☆☆


Až moc jemná a unikavá road movie o útulnosti dětství. Lyrický ráz vyprávění má svou nespornou svůdnost, zároveň ale působí poněkud monotónně.
 

Blue Moon (USA, r. Richard Linklater)
★☆☆☆

Studiová konverzačka s Ethanem Hawkem, v níž to nejdříve srší anekdotami a bonmoty, než vše ke konci zvážní a apartně posmutní. Patrně daň za nutnost mít v berlínské soutěži výrazná režijní a herecká jména.

6. den

Kontinental '25 (Rumunsko, r. Radu Jude)
★★★☆

Lo-fi absurditka z ulic Kluže. Společenskokritická konverzační črta, v níž se (záměrně) neostří, její sdělení by však ještě o chlup ostřejší být mohlo.

Dreams (Sex Love) (Drømmer, Norsko, r. Dag Johan Haugerud)
★★★☆

Završení Haugerudovy trilogie o vztazích. Vypravěčsky sofistikovaný scénář pojednává o sedmnáctileté Johanne, která se zamiluje do své učitelky. Filmová novela se vším, co k tomu patří. Navíc vzácně pozorná k prožitkům postav.

Yunan (Německo/Kanada/Itálie/Palestina/Katar/Jordán/Saudská Arábie, r. Ameer Fakher Eldin)
★★☆☆



Zkroušený Munir se vydává z Hamburku k Severnímu moři, kde ho prazvláštní klid místa vyvádí z temných myšlenek. Dramaticky řídký film sází na obraznost krajiny a zádumčivost postav, poněkud mlžný je nicméně i ve svém sdělení.

Zpět

Sdílet článek