V Cannes bude soutěžit Godard, Pawlikowski i Panahí
Při pohledu na zatím zveřejněné tituly je ale zjevné, že svých oblíbených auteurů se ani tentokrát v Cannes nemíní vzdát. Tím patrně největším jménem je ikona francouzské kinematografie Jean-Luc Godard, který v hlavní soutěžní sekci představí svoji novou filmovou esej Le livre d’image. Na rozdíl od minulého filmu Sbohem jazyku sice Godard už neexperimentuje s formátem 3D, ale jak potvrzují první obrázky z filmu i jeho anotace, znovu půjde o experimentální a provokativní záležitost.
Z tradičních účastníků canneské soutěže nechybí především známí režiséři z Dálného východu, čínský filmař Jia Zhangke s gangsterským dramatem Ash Is Purest White a japonský tvůrce Hirokazu Koreeda se snímkem Shoplifters. Prověřeným autorem je i Jihokorejec Lee Chang-dong, který se na francouzskou riviéru vrací po dlouhé osmileté odmlce. Letos tu představí novinku Burning, jež má být adaptací povidky spisovatele Haruki Murakamiho.
Z amerických režisérů tento rok Thierry Frémaux ukázal na Spikea Leeho, který do soutěže přiveze snímek BlacKkKlansman. Ten vypráví skutečný příběh černošského policisty, kterému se v utajení podařilo proniknout do nejvyšších pater rasistického hnutí Ku-klux-klan. Mladší generaci zámořských filmařů pak zastoupí David Robert Mitchell se surreálným neo-noirem Under the Silver Lake.
Politicky ožehavou tvorbu bude v Cannes představovat nový film perzekvovaného íránského režiséra Džafara Panahího. Autor úspěšných disidentských snímků Taxi Teherán nebo Není to film patrně nebude moci kvůli domácímu vězení do Francie odcestovat. O Zlatou palmu se bude každopádně ucházet jeho film 3 Faces, který v prostředí hornaté krajiny sleduje trojici hereček v různých fázích své kariéry.
V domácím vězení se aktuálně nachází také další účastník soutěže, ruský divadelní a filmový režisér Kirill Serebrennikov. Jeho snímek Leto je portrétem rockové scény v Leningradu v 80. letech.
Další slovanský režisér v canneském výběru Pawel Pawlikowski zasadil své romantické drama Cold War nejen do svého domovského Polska, ale také do Paříže, Jugoslávie a Berlína. Snímek z 50. let vypráví o lásce za doby studené války.
Nechybí ani italští filmaři, Matteo Garrone s městským westernem Dogman a režisérka Alice Rohrwacher s novinkou Lazzaro Felice o muži, který cestuje časem.
Mladou krev v hlavní soutěži pak budou představovat zejména debutant A.B. Shawky s filmem Yomeddine, francouzská filmařka Eva Husson, libanonská herečka a režisérka Nadine Labaki se snímkem Capernaum a japonský tvůrce Rjúsuke Hamaguči s filmem Asako I & II.
Do vedlejší soutěžní sekce Un certain regard dramaturgové zařadili například očekávaný druhý film mladého čínského režiséra Gana Bi s názvem Long Day’s Journey into Night nebo snímek německého režiséra Ulricha Köhlera In My Room.
V následujících dnech a týdnech se oficiální program bezpochyby rozroste o další tituly. Stále navíc čekáme na program paralelních sekcí Dva týdny režisérů, Týden kritiky nebo ACID.
Festival v Cannes zahájí 8. května španělsky mluvený film Asghara Farhádího s Penelope Cruz a Javierem Bardemem v hlavních rolích.