Streamování na veřejnosti mění společenské normy, tvrdí Netflix
Alespoň tak Netflix výsledky průzkumu vykládá a rámuje. Tedy ne jako "holá čísla", ale jako důkaz, že jeho streamovací služba reálně mění fungování společnosti. Zejména proto je třeba k této oficiální zprávě přistupovat nejen jako k souboru zajímavých statistik, ale především jako k sofistikovanému PR.
Důležité například je, že Netflix prezentuje streamování na veřejnosti jako aktivitu, která souvisí s ochotou diváků exponovat část svého soukromí. Což kromě jiného znamená i projevovat emoce, za něž by se člověk jinak mohl stydět. Většina uživatelů se prý někdy během veřejného streamování Netflixu nahlas smála. Jednu pětinu pak tato aktivita dokonce dohnala k pláči. Přičemž v zemích Jižní Ameriky se údajně pláče zdaleka nejvíce a naopak v Německu prakticky vůbec.
Tato neskrývaná emocionalita přitom úzce souvisí s dalším aspektem výzkumu, který se více dotýká "komunitního" sledování. Více než čtvrtina diváků v minulosti zapředla rozhovor s neznámým člověkem, který koutkem oka zachytil, jaký seriál na monitoru nebo displeji běží. A předmětem této konverzace se pochopitelně vždy stal právě streamovaný pořad.
Netflix se přitom od počátku snaží prezentovat jako služba, která nevede k izolovanému sledování v uzavřených bublinách, ale naopak přivádí lidi dohromady. Před časem internetová televize přišla s výsledkem domácího streamování, podle kterého většina předplatitelů "sjíždí" svoje oblíbené seriály společně s někým blízkým. Teď se Netflix tváří, že jeho služba má kromě jiného i další, tentokrát více překvapivý dopad - sbližuje ty, kteří by se jinak v kavárně nebo při cestě MHD možná nikdy nedali do řeči.