Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Phoenix landing on Mars

Zdeněk Holý / 27.5. 2008

Phoenix landing on Mars

Vedle mnohých fikčních audiovizuálních zážitků mám jeden z nejsilnějších z poslední doby z přímého přenosu a jeho záznamu z aktuálního přistání sondy Phoenix v polární oblasti Marsu.

Mars Phoenix Lander Anim-Realtime --NASA Recap
Phoenix landing

Asi patřím do výjimečné divácké skupiny, ale podobné přenosy (v poslední době zprostředkovávané pravidelně NASA TV) mají pro mě velký náboj. V tomto případě byl ustaven těmito faktory: 1. vědomí, jak dlouhá štreka ze Země na Mars to je, 2. jak rychle sonda letí a z jaké rychlosti tedy musí zpomalit, aby měkce přistála 3. souboj opravdu nejmodernější techniky s extremními vesmírnými podmínkami 4. empatie s vědci, kteří sondu připravovali, někteří i více jak dekádu, a nyní se o úspěchu části jejich života rozhoduje během několika sekund přistání 5. úžasné uvolnění po úspěšném přistání, euforie, která se nedá srovnat s žádnou vítěznou brankou ze sportovního utkání, tady se čekalo na výsledky léta 6. pomyšlení, jaké objevy může sonda po úspěšném přistání přinést – možný objev minulého ne-li současného života na Marsu. 7. je velmi poetické sledovat polouniformované chlapy v důstojném věku, jak se s nasazenými sluchátky a mikrofony objímají a křepčí po řídícím středisku.
A celé toto drama má divák zkoncentrované do několika desítek sekund sestupu sondy na povrch Marsu, který je navíc členěn na několik fází brždění: třením o atmosféru při níž vznikají tisícistupňové teploty, brždění padákem a konečně raketovými motory.
Zážitek je obohacen o vědomí, že přestože signál cestuje z Marsu rychlostí světla, na Zemi doputuje až po několika minutách. Takže když sledujeme, jak sonda odešle údaje o uvolnění padáku, přemýšlíme, zda už bezpečně přistála. Může nějaký „přímý přenos“ nabídnout podobný zážitek?

Novinkou bylo pozdější zveřejnění snímku na padáku klesajícího Phoenixe, který pořídila jiná americká sonda z oběžné dráhy Marsu. Podobná fotografie je jistě pro techniky z NASA velmi důležitá, protože s její pomocí mohou zkoumat techniku přistání a lépe se připravit na další mise. Ale zároveň za ní vidím diktát doby. Všechny důležité události moderního věku musí být vizuálně zprostředkované, ať už se odehrávají na záchodcích poslanecké sněmovny nebo na konci vesmíru.

  Přečteno 2402x


komentáře

   přepište kód:    

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #127

#127

únor 2020


DALŠÍ ČLÁNKY V BLOGU AUTORA: Zdeněk Holý

Post Tenebras Lux

Všichni už jsou v televizi…

Suits/Kravaťáci

Hysterický seriál aneb Newsroom po první sérii

Co tu ještě dělá Bond?!

Co je za kvalitou Quality TV? 3.

Co je za kvalitou Quality TV? 2.

Co je za kvalitou Quality TV?

AFO 47 Náboženství z pohledu vědy

Ve věži ze slonoviny skoro po třech letech


DALŠÍ ČLÁNKY Z BLOGU

Ideologie seriálu Bez vědomí (Ondřej Čapek)

Solidarita s Olegem Sencovem (Oto Horák)

Inženýři lidských duší se opět činí (Oto Horák)

Kieślowski o sobě a filmu (Oto Horák)

Thriller o lidské slabosti a vypočítavosti (Oto Horák)

Leviatan vítězí aneb Jak dál s Ruskem a jeho umělci (Oto Horák)

Neznámí hackeři a slovo o cenzuře (Oto Horák)

Umění ekonomické transformace a rozdělení státu (Oto Horák)

Umění předání a odolání moci (Oto Horák)

Odvaha k správnému rozhodnutí (Oto Horák)