Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

bbc horizon a pbs dna

Zdeněk Holý / 16.3. 2008

Když dopíšete dlouhý článek, ještě nějakou dobu zůstává s vámi. Samovolně nad ním přemýšlíte, v duchu si ho doplňujete, nebo pilujete, případně k němu imaginárně přidáváte poznatky získáné studiem nového materiálu. Když jsem psal do posledního čísla Cinepuru profil a rozbor populárně naučné série BBC Horizon, uzavřel jsem se do jejích asi 25 dílů a poněkud jsem se odstřihl od ostatní podobné produkce, která zůstávala v pozadí. Nikde jsem nesrovnával přímo spíš implicitně. Od dopsání článku jsem měl možnost sledovat pětidílnou sérii DNA vyrobenou pro americkou veřejnou televizi PBS (Public Broadcasting System) věnující se objevu a využití DNA. Ačkoli se v obou případech jedná o pořady vycházející z podobné anglosaské tradice (PBS s BBC nejen že na mnohých populárně naučných pořadech spolupracují, často se i navzájem inspirují), objevily se některé zajímavé rozdíly.
V článku o Horizonu rozebírám vztah mezi vědeckými poznatky a jejich ilustracemi pomocí různých efektů, v současnosti nejčastěji s využitím počítačově generovaných obrazů. V článku ukazuji, že používání podobných ilustrací je velmi problematické, protože mají často metaforickou povahu, která může poznatek zrovna tak dobře zakrývat jako ho tlumočit. S tímto problémem se zajímavě vypořádala právě série DNA, která v díle o mapování lidského DNA („The Human Race“) vědomě rezignuje na postižení podstatných rysů DNA. Vytváří ilustraci, jak by vypadal zápis lidského genomu, kdyby byl na psacím stroji přepsán na listy papíru. Výsledná ilustrace je více ilustrací tohoto přirovnání, než by byla modelovou ilustrací DNA.
DNA_00větší obrázekDNA_01větší obrázek

Rozdílná povaha ilustrací Horizonu a DNA v tomto případě souvisí s tím, jak velký důraz klade série DNA na postižení lidské stránky vědeckých objevů, jak velkou pozornost věnuje vědeckému úsilí a soutěživosti. Všem známé a pochopitelné lidské jednání se zde stává prostředníkem, který dokáže získat diváky pro jinak odtažitou vědeckou tematiku. Když se pak sloupem popsaných papírů demonstruje ohromnost informace obsažené v lidské DNA, demonstruje se tím zároveň ohromnost úkolu, který se tyčil před vědeckou obcí při mapování lidského genomu.
DNA_02větší obrázekDNA_03větší obrázekDNA_04větší obrázekDNA_05větší obrázekDNA_06větší obrázekDNA_07větší obrázek

  Přečteno 2670x


komentáře

   přepište kód:    

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #127

#127

únor 2020


DALŠÍ ČLÁNKY V BLOGU AUTORA: Zdeněk Holý

Post Tenebras Lux

Všichni už jsou v televizi…

Suits/Kravaťáci

Hysterický seriál aneb Newsroom po první sérii

Co tu ještě dělá Bond?!

Co je za kvalitou Quality TV? 3.

Co je za kvalitou Quality TV? 2.

Co je za kvalitou Quality TV?

AFO 47 Náboženství z pohledu vědy

Ve věži ze slonoviny skoro po třech letech


DALŠÍ ČLÁNKY Z BLOGU

Ideologie seriálu Bez vědomí (Ondřej Čapek)

Solidarita s Olegem Sencovem (Oto Horák)

Inženýři lidských duší se opět činí (Oto Horák)

Kieślowski o sobě a filmu (Oto Horák)

Thriller o lidské slabosti a vypočítavosti (Oto Horák)

Leviatan vítězí aneb Jak dál s Ruskem a jeho umělci (Oto Horák)

Neznámí hackeři a slovo o cenzuře (Oto Horák)

Umění ekonomické transformace a rozdělení státu (Oto Horák)

Umění předání a odolání moci (Oto Horák)

Odvaha k správnému rozhodnutí (Oto Horák)