Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Co je za kvalitou Quality TV?

Zdeněk Holý / 9.9. 2012 / komentáře (4)

Co je za kvalitou Quality TV?
Co je za kvalitou tolik obdivovaných amerických seriálů jako Dexter, Breaking Bad, Wire atd.?
Jednu z odpovědí jsem nalezl v praktické knize Pamely Douglas Writing the TV Drama Series.
Každá televizní stanice (network) má jednou za rok okolo 500 slyšení při výběru nových projektů. Z těchto 500 se vybere 50 až 100 na sepsání pilotních scénářů. Z těch se vybere 10 až na 20 na natočení pilotních dílů. Z nich se realizuje pět seriálů, přičemž úspěšný je tak jeden, který se dočká pokračování v další sérii.
Tam je asi opravdu z čeho vybírat a soutěž je tam zjevně otevřená natolik, že se ztratí i kamarádíčkování a oceňována je kreativita a kvalita.
Příště o pěnězích.

  Přečteno 3377x


komentáře

   přepište kód:    

JANA J.   (2.9.2016 13:24)

Možná a little too late ale stran zamýšlené cílovky kabelových televizí Quality TV staví na tom, že se snaží oslovit skupinu lidí, která se za normálních okolností na televizi moc nedívá, a sice vysokoškolsky vzdělané intelektuály a intelektuálky, kteří mají esteticko-hodnotové standardy trochu jinde, nebo si to aspoň myslí… proto quality TV pracuje s obrazem víc než TV tvorba před ní a kolem ní a proto tolik lpí na intertextualitě, žánrové hře a vůbec komplexní provázanosti jednotlivých složek… a jinak existuje více výkladů toho, co to vlastně quality TV je, to o čem píšu já, najdete detailněji např. u jasona Mittela… quality TV jako diskurz jinými slovy

Zdeněk H.  (9.14.2012 21:38)

Honzáku Kolesáku, tak jsme se oba spletli… V knize Quality TV se píše: Nemělo by se však zapomínat, že kabelovka následovala pozemní stanice a ne naopak. … V době, kdy NBC inovovala médium se seriály jako Hill Street Blues , HBO testovala seriálovou půdu s takovými nevyhraněnými pořady jako 1st and Ten nebo The Hitchhiker. Mimochodem, jednu velmi pěknou epizodu Hitchhikera režíroval Verhoeven. A mám pocit, že to nebyl seriál, spíš taková kolekce filmů propojená jednou postavou.

Zdeněk H.  (9.9.2012 23:27)

Zas takový odborník nejsem, ale za Dallasu to podle mě fungovalo trošku jinak, poněkud méně konkurenčně a otevřeně, jak naznačuje tento citát, který také zmiňuje známou úlohu HBO. Začalo to před více než dekádou s kanálem HBO, který nám přinesl Sopránovy (The Sopranos), Sex ve městě (Sex and the City), Odpočívej v pokoji (Six Feet Under) – přelomové seriály, které prozkoumávaly hlubiny lidského charakteru a skupinovou či rodinnou dynamiku, a to v širším kontextu města, profese nebo sociálního prostředí (…) Nejde jen o kvalitu těchto děl, ale také o různorodost jejich stylů a žánrů. Je třeba si to spojit s rozbitím kartelu starých amerických televizních sítí, k němuž došlo v té době (…) Kreativní lidé mají nyní větší kontrolu nad výsledkem své práce a proces zadávání zakázek je otevřenější. (Jukes, 2009) Ta úloha HBO však především spočívá v tom, že jako vůdčí satelitní a kabelová TV rozbila v USA monopol několika mála pozemních stanic, které proto byly, z hlediska našeho tématu, líné a nevynalézavé.

koleso  (9.9.2012 15:22)

Velký výběr je určitě fajn věc, ale tenhle systém fungoval v amerických televizích dávno předtím, než se o Quality TV začalo mluvit a než vznikl kterýkoli z pořadů, které zmiňuješ. Spíš bych ten důvod viděl v nástupu kabelovek typu HBO a jejich snaze oslovit movitější (a tudíž exkluzivnější) publikum - který vedl mimo jiné i k tomu, že tvůrci měli najednou víc prostoru k tomu zkoušet nové věci.

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #148

#148

srpen 2023


DALŠÍ ČLÁNKY V BLOGU AUTORA: Zdeněk Holý

Post Tenebras Lux

Všichni už jsou v televizi…

Suits/Kravaťáci

Hysterický seriál aneb Newsroom po první sérii

Co tu ještě dělá Bond?!

Co je za kvalitou Quality TV? 3.

Co je za kvalitou Quality TV? 2.

Co je za kvalitou Quality TV?

AFO 47 Náboženství z pohledu vědy

Ve věži ze slonoviny skoro po třech letech


DALŠÍ ČLÁNKY Z BLOGU

Ideologie seriálu Bez vědomí (Ondřej Čapek)

Solidarita s Olegem Sencovem (Oto Horák)

Inženýři lidských duší se opět činí (Oto Horák)

Kieślowski o sobě a filmu (Oto Horák)

Thriller o lidské slabosti a vypočítavosti (Oto Horák)

Leviatan vítězí aneb Jak dál s Ruskem a jeho umělci (Oto Horák)

Neznámí hackeři a slovo o cenzuře (Oto Horák)

Umění ekonomické transformace a rozdělení státu (Oto Horák)

Umění předání a odolání moci (Oto Horák)

Odvaha k správnému rozhodnutí (Oto Horák)