Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

AFO 47 Náboženství z pohledu vědy

Zdeněk Holý / 5.4. 2012

Jako každý rok zvu na sekci, kterou připravuji pro Academia film Olomouc (17.-22.4.). Letos jsem ji nachystal společně s filozofem Tomášem Marvanem pod všeříkajícím názvem Náboženství z pohledu vědy. Součástí sekce bude přednáška Evy Klocové Je náš mozek boží? Aneb, co vědu nezajímá při zkoumání náboženských prožitků a panelová diskuse Náboženství a věda: nepřekrývající se magistéria? o komplikovaném vztahu současné vědy a náboženství za účasti čtyř předních věřících i nevěřících myslitelů.

Anotace sekce:
Přírodní vědy stále hlouběji pronikají do oblastí zkoumání, které po staletí patřily do kompetence humanitních věd. To je i případ náboženské problematiky. Průniky přírodních věd do oblasti těch humanitních jsou nezřídka provokativní. Provokují svou jinou metodologií, ale především jiným pohledem na člověka, kterému často chybí zjevný humanistický náboj.
Současná věda si klade za cíl například odhalit mozkové centrum náboženských prožitků nebo osvětlit evoluční mechanismy vzniku náboženství. Pokud se jí to podaří, bude to znamenat, že náboženství je pouhým produktem evoluce či výrazem neuronových mozkových operací? Od takových otázek už je jen krůček k otázce, zda je vůbec něco jako Bůh (či Bohové). Vede nás moderní věda k popření všeho božského a nadpřirozeného? Nebo by byl takový závěr výsledkem chybné úvahy?
Filmy ze sekce Náboženství z pohledu vědy se na třech případech pokusí vyvolat otázky tohoto typu. Film Stvořil Bůh vesmír? se zabývá tím, zda na počátku světa musel stát nějaký nadpřirozený demiurg, snímek Bůh v mozku se podívá na neuronové pozadí náboženského prožitku a film Kdo napsal Bibli? nastíní komplikovaný vznik Starého a Nového zákona a z tohoto hlediska se zamyslí nad jejich posvátností.

  Přečteno 2799x


komentáře

   přepište kód:    

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #148

#148

srpen 2023


DALŠÍ ČLÁNKY V BLOGU AUTORA: Zdeněk Holý

Post Tenebras Lux

Všichni už jsou v televizi…

Suits/Kravaťáci

Hysterický seriál aneb Newsroom po první sérii

Co tu ještě dělá Bond?!

Co je za kvalitou Quality TV? 3.

Co je za kvalitou Quality TV? 2.

Co je za kvalitou Quality TV?

AFO 47 Náboženství z pohledu vědy

Ve věži ze slonoviny skoro po třech letech


DALŠÍ ČLÁNKY Z BLOGU

Ideologie seriálu Bez vědomí (Ondřej Čapek)

Solidarita s Olegem Sencovem (Oto Horák)

Inženýři lidských duší se opět činí (Oto Horák)

Kieślowski o sobě a filmu (Oto Horák)

Thriller o lidské slabosti a vypočítavosti (Oto Horák)

Leviatan vítězí aneb Jak dál s Ruskem a jeho umělci (Oto Horák)

Neznámí hackeři a slovo o cenzuře (Oto Horák)

Umění ekonomické transformace a rozdělení státu (Oto Horák)

Umění předání a odolání moci (Oto Horák)

Odvaha k správnému rozhodnutí (Oto Horák)