Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Ve věži ze slonoviny skoro po třech letech

Zdeněk Holý / 9.11. 2011 / komentáře (10)

Tento článek píši především pro ty, kdo si myslí, že kritizovat se v Čechách nevyplácí, a proto je lepší to vůbec nedělat. Když jsem skoro před třemi roky psal svoji kritiku stavu oboru filmová věda , sledoval jsem především tři cíle: upozornit na to, že předmět studia se s digitalizací a ústupem filmu ze slávy značně rozptýlil, že humanitní vědy a s nimi i filmová věda čelí bezprecedentní výzvě z oblasti přírodních věd - nástupu neurověd, za třetí, že současný obor nevykazuje úzké sepětí s praxí, což je na pováženou především z hlediska uplatitelnosti absolventů oboru.
Tak, jak bývá v Čechách zvykem, adresáti kritiky strčili hlavu do písku a tvářili se, že se nic neděje. Reagovat začali, až když ti, před nimiž mají mít autoritu - studenti, začali brát kritiku vážně. Ano, je to podobné jako s našimi politiky, o kritiku se nazajímají do doby, než zjistí, že to zajímá jejich voliče. A když už jsme u těch politiků, prvotní reakce byla úplně totožná: Co nás kritizujete? Nemáte nás co kritizovat! Nerozumíte tomu, co děláme! Kdybyste tomu rozuměl, věděl byste, že to, co děláme, děláme, jak se má, ne-li nejlíp!
Nicméně i přes tvrdošíjné odmítání kritiky se některé věci daly do pohybu. Pravda, některým bylo třeba napomoci. V době, kdy v akademickém světě nastoupila vlna výzkumu mozku v nových souvislostech, nebylo tak problematické najít text aplikující výzkumy mozku na oblast filmu. Moje nabídka přeložit text pro jediné české akademické periodikum o filmu Iluminaci byla odmítnuta. Není se co divit, Iluminaci řídí ti, co byli terčem mé kritiky. A protože doma nikdo není prorokem, text jsem spolu s rozsáhlým úvodem publikoval ve slovenském Kino-Ikonu. Po zveřejnění obou textů absurdní diskuse, zda neurověda ve filmových studiích ano či ne, definitivně skončila. (Oblasti výzkumu mozku se čím dál víc rozšiřují do oblasti humanitních a společenských věd - letos jsem např. poprvé četl shrnutí neuroekonomických výzkumů - přesně podle předpovědí konsilience Edwarda O. Wilsona. Autorovu stejnojmenou knihu o sjednocení přírodních a humanitních věd bych mimochodem doporučil jako základní metodologickou četbu každému adeptovi humanitních studií.)
Letos má vyjít speciální číslo Iluminace (4) o výzkumech mozku a filmu. Iluminace dále chystá číslo o počítačových hrách. Tedy zdá se, že obzor oboru konečně překračuje své úzké hranice. Když k tomu připočítáme, že brněnští studenti nově získávají praxi u významné zahraniční filmové a reklamní produkce působící v Česku a připravuje se velký grant brněnské a olomoucké katedry na získání rozsáhlé produkční praxe, nezbývá než vyjádřit uznání nad změnami, ke kterým v oboru dochází.
Tedy těm, co přijde v Čechách něco kritizovat zbytečné, protože předem prohrané, doporučuji nevzdávat se. Možná si vyslechnete nějakou tu urážlivou poznámku, nějaké to silácké naparování, ale nakonec se věci mohou pohnout kupředu.

  Přečteno 3425x


komentáře

   přepište kód:    

Zdeněk H.  (11.11.2011 06:40)

to JJ: Nechystám se. Jednak o moji účast by jistě nebyl valný zájem, jednak pro mě je to uzavřená záležitost. Jsem rád, že se věci pohnuly správným směrem a tím to končí. Alespoň doufám :-) to Tubus: Srovnání s Héraklém potěší!

Jakub Jandák  (11.10.2011 19:52)

Tento post bych zařadil na program zasedání valné hromady CEFSu k prodiskutování! Škoda, že se pan Holý nezúčastní.

Tubus  (11.10.2011 13:01)

To je skvělé, že obor již expanduje z Brna do Brna a zpět! A oklikou se časem snad dočkámáme přímé reflexe nových paradigmat i v Praze, Olomouci a v nejbližším okolí. Rád bych proto poděkoval panu Zdeňkovi za upřímné vizionářství, kterého je v dnešní době technologické analýzy promítaček a lokálních kinosálků, jako šafránu. Jsem hrdý na to, že mezi náma je člověk, který statečně vzdoruje akademickému molochu a postupně téhle hydře odsekává hlavy.

Zdeněk H.  (11.9.2011 23:42)

to S4: do neuromarketingu teče poměrně dost peněz, takže nepochybuji, že v reklamě se to začne využívat brzy. Loni jsem na toto téma organizoval přednášku našeho odborníka Josefa Vojty spolu s projekcí stejnojmenného filmu na AFO Olomouc. Popravdě mě to nechává chladným, už dnes víme, že podléháme reklamě, přesto si ji necháváme pronikat dnes a denně do našeho života. Co se změní? Reklama bude účinnější, ale stejně nebude 100%, vždy budou existovat rozdíly mezi diváky, různé kontexty působení atd. Ale pro firmy to bude zajímavé, tam pár procentních bodů znamená hodně. Můj odhad.

S4  (11.9.2011 22:44)

Zdeněk H.: Uvidíme… ještě bych se vás chtěl zeptat, kde konkrétně vidíte budoucnost neurovědy, jinak řečeno kde konkrétně ten obor v budoucnu zakotví, protože té disciplíny se mohou zmocnit - například i ve smyslu "ovládání diváka" - filmoví producenti, tvůrci, reklama, vzdělávací instituce, filmoví vědci i další. Přece jen už bylo zjištěno, že například reakce diváků jsou bez ohledu na pohlaví, vzdělání etc. v mnoha ohledech stejné (například následuje-li po detailu celek…), a tady se tedy nabízí neurovědu využít právě třeba i v oblastech filmové tvorby, nebo té reklamy (Američané nemají na rozdíl od Evropy s komercializací inovací vůbec problém, proto bych viděl, že právě tam to bude mít živnou půdu). Proto by mě zajímalo, jak toto vidíte, a jestli toto v té literatuře je nějak pojednáno. Díky.

Zdeněk H.  (11.9.2011 22:33)

to S4: K tomuto jsem načetl hodně literatury. Výzkumy tohoto typu se provádějí v zahraničí poměrně běžně. Není důvod, proč by se nedaly provádět zde. Znám i zdejšího kognitivního filozofa, který si doplnil vzdělání a nyní provádí klinické experimenty. Opravdu to není nic výjimečného.

S4  (11.9.2011 22:04)

///Pane Horák, Váš problém je podle mě v tom, že nejste akademik a nikde zjevně neučíte. Ono básnit o neurovědě je takhle z externí pozice hrozně jednoduché, ale představte si, že jste pedagog a máte z toho udělat předmět na semestr a pokrýt tím i nějaké diplomky. Jak si vůbec tu výuku/reflexy neurovědy přestavujete, jak do ní chcete proniknout, není-li člověk MUDr. a neznáte chod mozku? Víte, já Vaše nadšení sdílím a stojím na Vaší straně, neurověda bude podle mého skutečně velké téma, ale nejsem si úplně jistý, jak by to celé mělo přesně probíhat, pokud tedy nechceme zůstat u překládání článků z angličtiny.

Robík  (11.9.2011 19:05)

No vida, ani to první kejhnutí tak dlouho netrvalo.

Zdeněk H.  (11.9.2011 18:03)

Díky Patriku!

Patrik S.  (11.9.2011 17:30)

jó, člověk sám sebe občas musí poplácat po zádech… dokázal jste to!

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #144

#144

prosinec 2022


DALŠÍ ČLÁNKY V BLOGU AUTORA: Zdeněk Holý

Post Tenebras Lux

Všichni už jsou v televizi…

Suits/Kravaťáci

Hysterický seriál aneb Newsroom po první sérii

Co tu ještě dělá Bond?!

Co je za kvalitou Quality TV? 3.

Co je za kvalitou Quality TV? 2.

Co je za kvalitou Quality TV?

AFO 47 Náboženství z pohledu vědy

Ve věži ze slonoviny skoro po třech letech


DALŠÍ ČLÁNKY Z BLOGU

Ideologie seriálu Bez vědomí (Ondřej Čapek)

Solidarita s Olegem Sencovem (Oto Horák)

Inženýři lidských duší se opět činí (Oto Horák)

Kieślowski o sobě a filmu (Oto Horák)

Thriller o lidské slabosti a vypočítavosti (Oto Horák)

Leviatan vítězí aneb Jak dál s Ruskem a jeho umělci (Oto Horák)

Neznámí hackeři a slovo o cenzuře (Oto Horák)

Umění ekonomické transformace a rozdělení státu (Oto Horák)

Umění předání a odolání moci (Oto Horák)

Odvaha k správnému rozhodnutí (Oto Horák)