Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Král světa a král vesmíru

Zdeněk Holý / 20.1. 2010 / komentáře (1)

Král světa a král vesmíru

Včera se sešel James Cameron s ředitelem Amerického úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Charlesem Boldenem. Moc podrobností zveřejněno nebylo, prý probírali oblast vzdělávání a oslovení veřejnosti. Zajímavostí určitě je, že James Cameron je bývalým členem poradního sboru NASA. Lakonicky komentovaná záležitost má větší informační hodnotu v kontextu nejnovějších událostí. Cameronův poslední film Avatar se stal hitem po celém světě. Představil vesmír v takové podobě, v jaké je atraktivní pro širokou veřejnost. Je zjevné, že NASA se chce chopit možnosti zpopularizovat svůj vesmírný program a takříkajíc se svézt na popularitě Avatara.
Na druhé straně je dobré připomenout, že stejný zájem má Cameron. Nejen, že sloužil v poradním sboru NASA, ale jeho zájem o výzkum vesmíru a vesmírné cesty se projevil i v jeho filmové tvorbě. V pauze mezi Titanicem a Avatarem natočil jediný film Tajemné hlubiny3D (Aliens from the Deep), kde si vyzkoušel techniku stereoskopického filmu, ale především se v něm projevil jako milovník podmořského světa, který mu slouží jako analogie vesmírného světa. A ona je to analogie možná mnohem doslovnější. V Tajemných hlubinách 3D se hovoří o výpravě na měsíc planety Jupiter, Europu. Přičemž Jupiter se zjevně stal předobrazem planety, kolem níž obíhá Pandora v Avataru. Europa je tak velký měsíc, který kdyby neobíhal kolem Jupiteru, byl by samostatnou planetou. Pokrývá ji několikakilometrová vrstva ledu, pod níž se nachází ohromný oceán. Co je v oceánu, zda je tam život a pokud ano, tak v jaké podobě, zda složitý či jednoduchý je velkou otázkou. Otázkou však nikoli absurdní, protože se průběžně objevují další a další indicie, že život by mohl být i jinde ve sluneční soustavě konkrétně na Marsu.
Jméno Jamese Camerona v sobě nyní nese vynikající marketingový potenciál, který by mohl NASA zásadně pomoci v získání dodatečných prostředků v době, kdy rozpočet úřadu úpí pod následky krize a velkolepé plány NASA se zdají čím dál tím víc utopií (program Consetellation: návrat na Měsíc a pak dál). Cameronem stvořená Pandora v Avatarovi prezentovaná v 3D je často uvažována jako rozhodující prvek pro gigantický úspěch filmu. Pokud se nyní Cameron pokusí přesvědčit veřejnost, že podobně úchvatný svět může skutečně existovat a to případně dokonce „za humny“, může se NASA dočkat překvapivého navýšení rozpočtu. Jistě i o tom jednali „král světa“ a „král vesmíru“.

  Přečteno 2289x


komentáře

   přepište kód:    

Zdeněk H.  (2.4.2010 07:02)

Ohroženější program Constellation bylo vážnější, než se zdálo. Prezident Obama ho tento týden zrušil. Důvody jsou racionální, ale to je na jinou diskuzi jinam.

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #127

#127

únor 2020


DALŠÍ ČLÁNKY V BLOGU AUTORA: Zdeněk Holý

Post Tenebras Lux

Všichni už jsou v televizi…

Suits/Kravaťáci

Hysterický seriál aneb Newsroom po první sérii

Co tu ještě dělá Bond?!

Co je za kvalitou Quality TV? 3.

Co je za kvalitou Quality TV? 2.

Co je za kvalitou Quality TV?

AFO 47 Náboženství z pohledu vědy

Ve věži ze slonoviny skoro po třech letech


DALŠÍ ČLÁNKY Z BLOGU

Ideologie seriálu Bez vědomí (Ondřej Čapek)

Solidarita s Olegem Sencovem (Oto Horák)

Inženýři lidských duší se opět činí (Oto Horák)

Kieślowski o sobě a filmu (Oto Horák)

Thriller o lidské slabosti a vypočítavosti (Oto Horák)

Leviatan vítězí aneb Jak dál s Ruskem a jeho umělci (Oto Horák)

Neznámí hackeři a slovo o cenzuře (Oto Horák)

Umění ekonomické transformace a rozdělení státu (Oto Horák)

Umění předání a odolání moci (Oto Horák)

Odvaha k správnému rozhodnutí (Oto Horák)