Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Editorial č.34

editorial / Jan Kolář

V poslední době se stalo zvykem, že členové redakce Cinepuru si na této stránce vyřizují své osobní účty s obsahem daného čísla. Jednou se tu píše o tom, co v časopise chybí, o dva měsíce později zas editorial upozorňuje, že to, co do jedné ze stálých rubrik konečně proniklo, naprosto nestojí za to, aby se na stránkách Puru objevilo. (Celá věc pak má svůj další půvab pro houfy pravidelných čtenářů a zástupy abonentů, kteří dobře vědí, že v obou inkriminovaných editorialech se píše o tomtéž filmu.) Tato podivná praxe, kdy se jednotliví redaktoři macešsky distancují od toho, za co by měli zodpovídat, je mi z duše protivná a kdesi jsem se veřejně zařekl, že na ní nebudu participovat.

Dlužno ovšem poznamenat, že se tak stalo dlouho před tím, než mi připadl čestný úkol sepsat editorial vlastní. Když jsem si procházel číslo, které právě držíte v ruce, padl můj pohled na dvě pochvalné recenze na Český sen a všem mým editorským předsevzetím byl konec. Občas to na mě zkrátka přijde a já neodolám.

Autor první ze zmiňovaných recenzí na Českém snu vyzdvihuje to, že se jeho tvůrci vzdali apriorního moralizování a soustředili se na pobavené sledování toho, co vyprovokovali. Druhá recenze pak Klusákův a Remundův film s nadšením staví mezi snímky, které přestávají být ohraničenými "díly", otevírají se světu a k publiku promlouvají jinak, než jen prostřednictvím lineárního vyprávění. Nemám nic proti zábavnosti ani proti prolamování recepčních mechanismů a narativních schémat. Jen nevím, co s tím má společného Český sen, který (ať jsem taky trochu svině) je jen o málo zábavnější než Krampolova estráda Nikdo není dokonalý a který místo svobodné a neotřelé komunikace s divákem nabízí jen zoufale předvídatelný sled mnohokrát viděných scén. Samotného mě to mrzí, protože jsem se na Český sen těšil – ale z toho, co se mohlo stát mnohovrstevnou analýzou propletence moci, reklamy, médií a rodinného štěstí v objetí konzumu, zbylo jen pár silných momentů a film, který si dokázal představit každý z nás ve chvíli, kdy se o pravé povaze Českého snu dozvěděl.

Poté, co jsem si takto ostentativně umyl ruce, je na čase vrátit se na zem a pustit se konečně do toho, k čemu má tato redakční hlásná trouba sloužit. Cinepur tentokrát pokrývá obě tuzemské prázdninové filmové přehlídky – profilem Johna Cassavetese upozorňujeme na karlovarskou retrospektivu této legendy autorského filmu a v tématu "Tělo ve filmu" přinášíme textový pandán ke kolekci filmů, jež budou (jak pevně doufáme) uvedeny v rámci sekce Cinepur´ Choice na letošní LFŠ. Naši spolupracovníci shledali téma výživným a zahltili nás tolika příspěvky, že hranice těla, těla filmu a těla ve filmu budeme zkoumat i v příštím čísle.

Konec řečí. Nashledanou v září a nezapomeňte, že začalo léto.

PS: Díky heroickému úsilí, které Zdeněk Holý vyvinul v minulých týdnech, má dnes již celá redakce Cinepuru kompletně ukončené vysokoškolské vzdělání. Pevně věříme, že se tento fakt odrazí v kvalitě naší práce.

Přečteno 4877x

Článek vyšel v časopise Cinepur #34, červen 2004.

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Aktuální hodnocení článku
2.3 /13

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #127

#127

únor 2020DALŠÍ Z RUBRIKY editorial

Editorial 126 / Netflix

Editorial 125: Rumunská nová vlna

Editorial 124 / Kdybych kouřila, zapálila bych si Red Apple

Editorial 123: Současný český seriál

Editorial 122: Underground

Editorial 121: Autor ve 21. století

Editorial 120: Muž ve filmu

Editorial 119: FAMU


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Řeči, řeči, řeči / Kniha obrazů

American Honey / Leporelo sociální lyriky

Saulův syn / Holocaust na výbornou

Steve Jobs / (Sebe)prezentace ve třech jednáních

Dheepan / Obrazy k neuvěření


RUBRIKY

anketa (25) / český film (92) / český talent (34) / blu-ray (12) / cinepur choice (34) / distribuce (1) / dvd (121) / editorial (101) / fenomén (73) / festival (89) / flashback (1) / fragment (18) / glosa (213) / horizont (29) / hudba (24) / kauza (33) / kniha (120) / komiks (10) / kritika (832) / minikritika (113) / nekrolog (1) / novinka (754) / objev (3) / pojem (36) / portrét (13) / profil (107) / reflexe (24) / report (113) / rozhovor (165) / scénář (4) / soundtrack (48) / téma (919) / televize (107) / tisková zpráva (1) / událost týdne (251) / výstava (1) / video (2) / videoart (16) / videohra (65) / web (42) / zoom (160)

Tento článek vyšel v časopise Cinepur #34, červen 2004

Z obsahu tištěného čísla:

The Big Lebowski (Aleš Stuchlý, hudba)

Patricio Guzmán (David Čeněk, rozhovor)

Funny Games (Edita Langpaulová, zoom)

Millennium Mambo (Jan Tichý, cinepur choice)

Ať žije chaos (Philippe Grandrieux, téma)

Fantasmatizace těla v protofilmu (Petra Hanáková, téma)

+ více...