Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Přišla v noci i do Litoměřic, festval zahájí zjevení letošní sezony

Přišla v noci i do Litoměřic, festval zahájí zjevení letošní sezony

novinka / Redakce / 11. 8. 2023

Nová česká černá komedie Přišla v noci režisérů Jana Vejnara a Tomáše Pavlíčka zahájí 25. srpna Filmový festival Litoměřice - FIFELI. Snímek s prvky home invasion hororu vypráví příběh dvou třicátníků (Annette Nesvadbová, Jiří Rendl), jimž se do bytu přistěhovala matka jednoho z nich (Simona Peková). Film vystihuje letošní téma festivalu - hranice a jejich překračování a porušování - doslovně, kdy se matka k dvojici nastěhuje, i skrytě - na rovině plíživého psychologického útlaku, jehož se na páru dopouští. Zdánlivě nenápadný snímek se postupně proměňuje v podrobnou a do detailu promyšlenou sociální studii kombinující humor, horor i drama, naplňující diváka pocity pobavení i znepokojení zároveň. Snímek na festivalu doprovodí oba tvůrci.

O komplikovanosti rodinných vztahů vypráví i další film, který festival uvede v rámci pásma FAMU uvádí FAMU - ambiciózní, dva roky připravovaný snímek oceňované režisérky a studentky Filmové a televizní fakulty AMU Darii Kashcheevy Electra (2023), který měl světovou premiéru v Cannes. Surrealistické drama, v němž autorka pracuje s animací živých herců (tzv. pixilace), vypráví příběh mladé ženy, která se snaží vymezit vůči své matce, pochopit komplikované city k otci a ujasnit si vztah k vlastnímu tělu a sexualitě.

Zkušenost klasické filmové projekce z 35mm kopie festival ve svém programu udržuje řadu let. Konejšivé vrčení promítačky, zrnitý obraz, specifické světlo i kvalita barev na plátně - to je zážitek, jež festival letos nabídne v podobě německého snímku Láska na grilu (2002) Andrease Dresena. Dokumentárně stylizovaný tragikomický příběh dvou manželských párů na hranici milostného vyhoření byl natočen s minimálním štábem, bez scénáře a výhradně na základě herecké improvizace. Film získal na MFF v Berlíně 2002 Velkou cenu poroty.

Téma hranic v jejich geopolitickém významu prezentují filmy Lekce temnoty (1992) a Klondike (2022). Surovost, s níž válka decimuje jednotlivce i celé státy zpracovávají jejich tvůrci na bázi dvou reálných událostí, jež od sebe dělí třicet let: válka v Perském zálivu a válka na Ukrajině. Zatímco Lekce temnoty, vizuálně-akustická esej Wernera Herzoga, je při pohledu na meditativní, bezeslovné záběry hořících ropných polí za doprovodu působivé hudební složky jakýmsi univerzálním zamyšlením o původu a krajnostech lidské destrukce, Klondike se obrací ke konkrétnímu a intimnímu portrétu těhotné ženy v Donbasu v emočně rozpolcené a životu ohrožující situaci. Suverénní drama vyneslo Maryně Er Gorbač cenu za nejlepší režii na IFF Sundance.

Diváci na FIFELI uvidí také předního reprezentanta taiwanské nové vlny v podobě hypnotické, audiovizuálně opojné sondy do života mladých lidí Millennium Mambo (2001) režiséra Siao-sien Chou. Éterická vypravěčka Vicky žije ve světě pouličních neonů a pochybných techno klubů. Provádí nás příběhem dospívání, velké lásky a ještě většího ztracení, a to netradičním způsobem: dopředu říká, co se ve filmu bude odehrávat. Práce s kamerou (Mark Lee) snímku vynesla Technickou cenu poroty v Cannes. Festival zakončí další letošní debut, Brutální vedro Alberta Hospodářského. Snímek představuje realitu zdánlivě totožnou s tou naší - s jedním rozdílem: fatální hrozba má ve světě Brutálního vedra jasný obrys. K Zemi se nezvratně řítí úlomek Slunce, ta se jeho vlivem ohřívá. Střetne se žhavá hmota s vyprahlou planetou? Rezignaci pod tíhou nesnesitelného horka přerušují záchvaty agrese, perverze a zoufalství, které aktéry dohání až na hranici samotné existence. Snímek vynesl tvůrcům Zvláštní uznání poroty sekce Proxima na KVIFF.

O hudební program se letos postarají kapely Dva a Mutanti Hledaj Východisko. Letošním obohacením je před samotným festivalem možnost navštívit 24. srpna v letním kině na Střeleckém ostrově koncert jednoho z nejzajímavějších objevů současné mladé scény, zpěvačky Pam Rabbit a projekci kultovního filmu Larse von Triera Idioti (1998).

Přečteno 462x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #148

#148

srpen 2023DALŠÍ Z RUBRIKY novinka

Argentinu i Batmana nabídne letošní Noir Film Festival

Přišla v noci i do Litoměřic, festval zahájí zjevení letošní sezony

Festival v Litoměřicích bude překračovat hranice

Na LFŠ přijedou Lav Diaz i Rajko Grlić

KVIFF: Na co jít ve Varech? Těchto 6 filmů si nenechte utéct

Locarno ocení Tsai Ming-lianga

Hlynur Pálmason: „Film je zvláštní rostlina.“

AFO uvede filmy s oscarovou nominací i Herzogův výlet do mozku


DALŠÍ Z RUBRIKY

Argentinu i Batmana nabídne letošní Noir Film Festival

Festival v Litoměřicích bude překračovat hranice

Na LFŠ přijedou Lav Diaz i Rajko Grlić

Kvíření po česku / Queer motivy ve službách „normálnosti“

Třeseme se Standou Pekárkem / Volha jako konvenční prestižní televize

Nekonečně mnoho tváří Cate Blanchett

Terapie strachem / Satiry Rubena Östlunda

Vidět, či nevidět barvu? / „Barevný casting“ v současné audiovizi


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Filmový festival Litoměřice

Argentinu i Batmana nabídne letošní Noir Film Festival

Festival v Litoměřicích bude překračovat hranice

Na LFŠ přijedou Lav Diaz i Rajko Grlić

49. Letní filmová škola


RUBRIKY

anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (122) / fenomén (84) / festival (124) / flashback (20) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (18) / kauza (1) / kniha (135) / kritika (1135) / mimo kino (195) / novinka (835) / pojem (36) / portrét (55) / profil (102) / reflexe (27) / report (152) / rozhovor (188) / scénář (4) / soundtrack (91) / téma (1048) / televize (141) / událost týdne (296) / videohra (86) / web (46) / zoom (175)