Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Na LFŠ přijedou Lav Diaz i Rajko Grlić

Na LFŠ přijedou Lav Diaz i Rajko Grlić

novinka / Redakce / 21. 7. 2023

Letní filmová škola i letos přivítá významné osobnosti světové kinematografie. Výroční cenu Asociace českých filmových klubů převezmou herec Ivan Trojan a režiséři Lav Diaz, Miloslav Luther a Rajko Grlić. Festival se koná od 28. července do 3. srpna.

Ivan Trojan je jedním z předních českých herců, byť se ve filmu objevil relativně pozdě. V televizních filmech hrál už od poloviny 80. let, na velkém plátně debutoval až snímkem Samotáři v roce 2000. Za své role od té doby získal sedm Českých lvů. Cena AČFK bude udělena i slovenskému režisérovi a scenáristovi Miloslavu Lutherovi, který obohatil československou filmovou tvorbu o uznávané adaptace literárních děl.

Lav Diaz je jednou z tváří tzv. slow cinema a patří mezi nejprogresivnější a nejoceňovanější světové artové režiséry. Jeho černobílé filmy jsou pověstné extrémními stopážemi, dlouhými záběry a specifickým plynutím času vycházejícím z tradic filipínské kultury a společnosti. Za snímek Ta, která odešla (na LFŠ uveden v roce 2017) získal Diaz na festivalu v Benátkách Zlatého lva a za Počátky minulosti (na LFŠ uvedeny v roce 2016) obdržel v Locarnu Zlatého leoparda. LFŠ nabídne jeho Melancholii, Norte, konec historie, Rod, zvíře a Když vlny utichly.

Rajko Grlić vystudoval pražskou FAMU a jeho filmy dovedně analyzují specifika života v bývalé Jugoslávii. Grlićovou doménou se staly tragikomedie a dramata o hrdinech vláčených velkými dějinami.

Hostem festivalu bude i chilský režisér Fernando Guzzoni, jehož všechny filmy byly premiérovány na velkých světových přehlídkách a jehož nesmlouvavá dramata mapují temná zákoutí lidské duše stejně jako čistě chilská témata související s vyrovnáváním se jeho rodné země s temnými kapitolami minulosti.

Režisérská dvojice Tibor Bánóczki a Sarolta Szabó představí svůj celovečerní animovaný debut White Plastic Sky. Oba tvůrci vystudovali uměleckou školu v Budapešti a následně pokračovali ve studiích ve Velké Británii. Hned poté spolu začali spolupracovat a odstěhovali se do Francie – výsledkem byly dva krátké animované filmy, Dobyvatelé a Zbytek, které byly uvedeny v Sundance a na dalších festivalech. Dystopické sci-fi White Plastic Sky mělo v České republice premiéru na karlovarském festivalu, do distribuce vstoupí pod hlavičkou Asociace českých filmových klubů 12. října.

Anna Jadowská je jednou z nejvýraznějších polských režisérek současnosti. Její filmy se vyznačují především výraznými ženskými postavami a také tím, že je realizují převážně ženy. Jedná se například o drama Plané růže, ale hlavně o její poslední hraný film Žena na střeše, ve kterém exceluje herečka Dorota Pomykałová a který režisérka osobně uvede na LFŠ. Hostem sekce Ikona: Pedro Almodóvar bude José Arroyo, docent na britské University of Warwick, který se dílu španělského filmaře věnuje od 80. let minulého století.

Více informací k Letní filmové škole naleznete na https://lfs.cz/.

Přečteno 926x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #148

#148

srpen 2023



DALŠÍ Z RUBRIKY novinka

Argentinu i Batmana nabídne letošní Noir Film Festival

Přišla v noci i do Litoměřic, festval zahájí zjevení letošní sezony

Festival v Litoměřicích bude překračovat hranice

Na LFŠ přijedou Lav Diaz i Rajko Grlić

KVIFF: Na co jít ve Varech? Těchto 6 filmů si nenechte utéct

Locarno ocení Tsai Ming-lianga

Hlynur Pálmason: „Film je zvláštní rostlina.“

AFO uvede filmy s oscarovou nominací i Herzogův výlet do mozku


DALŠÍ Z RUBRIKY

Argentinu i Batmana nabídne letošní Noir Film Festival

Přišla v noci i do Litoměřic, festval zahájí zjevení letošní sezony

Festival v Litoměřicích bude překračovat hranice

Kvíření po česku / Queer motivy ve službách „normálnosti“

Třeseme se Standou Pekárkem / Volha jako konvenční prestižní televize

Nekonečně mnoho tváří Cate Blanchett

Terapie strachem / Satiry Rubena Östlunda

Vidět, či nevidět barvu? / „Barevný casting“ v současné audiovizi


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Filmový festival Litoměřice

Argentinu i Batmana nabídne letošní Noir Film Festival

Přišla v noci i do Litoměřic, festval zahájí zjevení letošní sezony

Festival v Litoměřicích bude překračovat hranice

49. Letní filmová škola


RUBRIKY

anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (122) / fenomén (84) / festival (124) / flashback (20) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (18) / kauza (1) / kniha (135) / kritika (1135) / mimo kino (195) / novinka (835) / pojem (36) / portrét (55) / profil (102) / reflexe (27) / report (152) / rozhovor (188) / scénář (4) / soundtrack (91) / téma (1048) / televize (141) / událost týdne (296) / videohra (86) / web (46) / zoom (175)