Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Když Jimmy potkal Kim / Volejte Saulovi

televize / kritika / Antonín Tesař / 14. 10. 2022

Nejobvyklejší typ scény, na který v různých obměnách narazíme snad v každé z třiašedesáti epizod seriálu Volejte Saulovi, ukazuje některou z postav, jak v tichosti a o samotě něco připravuje. Často se objevují hned v úvodech jednotlivých epizod, ještě před titulkovou sekvencí s rozklíženými VHS záběry připomínajícími ikonické prvky nechvalně proslulé kariéry „druhého nejlepšího právníka na světě“ Jimmyho McGilla alias Saula Goodmana. Jimmy nebo některá z dalších postav v nich sestavuje nějaké zařízení, dává dohromady věci potřebné k určité akci, upravuje svůj dům, případně dělá obchůzky, během nichž cosi zařizuje. Nikdy nevíme přesně, co sledovaná postava chystá, a nezřídka se to dozvídáme dokonce až s odstupem několika epizod. Jen z drobných náznaků se domýšlíme, co asi může mít za lubem. Tyhle scény nejpřímočařeji a nejkoncentrovaněji uplatňují a zároveň pojmenovávají princip, na němž je postavené vyprávění celého seriálu. Volejte Saulovi (Better Call Saul) je neuvěřitelně komplexní a vrstevnaté cvičení v budování typu napětí, kdy si divák neustále klade více otázek, než kolik mu děj na ně dává odpovědí.

Tento článek není k dispozici online. Můžete si jej přečíst v tištěném čísle Cinepuru.

Cinepur #143

Článek vyšel v časopise Cinepur #143, říjen 2022.

V tomto čísle mimo jiné najdete... Nuri Bilge Ceylan / Krajina v polospánku (Janis Prášil, téma) • Když si art podá ruku se žánrem / MFF Locarno 2022 (Martin Horyna, report) • Rozhovor s režisérem Jimem Sheridanem / Nejsme nastaveni na pixely, ale na obrazy (Pavel Bednařík, rozhovor) • Nesvoboda a víra / Ženské hlasy z Blízkého východu (Siarhei Samusevich, téma) • Strukturovaná polysémie nejen pro ten dnešní den / Nový a Gott (Antonín Tesař, kniha) • Arvéd / Arvédova pouť do pekla (Tomáš Gruntorád, kritika) • a další.

Obsah čísla / Koupit

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #144

#144

prosinec 2022DALŠÍ Z RUBRIKY televize

Tahle země není pro demokracii / TraumaZone

Skandály ve službách Jejího Veličenstva / Koruna

TBH / WTF

Stane se to znova a znova / Dexter: Nová krev

V dark roomu s Jane Austen / Fire Island

Sex, celebrity a video / Pam & Tommy

TBH / WTF

Holky na zabití / A jak to bylo dál…


DALŠÍ Z RUBRIKY kritika

Utama / Mezi domovem a sopkou

Království: Exodus / Von Trierův vánoční žertík z nemocnice

Zábavný – punkový, ale málo / Seriál Pistol a jeho hudba

Skandály ve službách Jejího Veličenstva / Koruna

Kvík / Až si zase příště dáte klobásku

Stane se to znova a znova / Dexter: Nová krev

BANGER. / Film, který by rád všechny pochcal

Trojúhelník smutku / Škodolibá plavba společenskými hierarchiemi


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Strýček Júsuke na zadním sedadle / Drive My Car

Pro a proti - Francouzská depeše / Wes Anderson a kapustňáci

Hlediště jsou ti druzí / Annette

Korejští filmaři dobývají vesmír / Čističi vesmíru

Losing Control / Control


RUBRIKY

anketa (32) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (119) / fenomén (83) / festival (117) / flashback (17) / fragment (18) / glosa (243) / kamera-pero (16) / kauza (1) / kniha (132) / kritika (1116) / mimo kino (192) / novinka (825) / pojem (36) / portrét (52) / profil (100) / reflexe (27) / report (150) / rozhovor (187) / scénář (4) / soundtrack (88) / téma (1029) / televize (138) / událost týdne (291) / videohra (83) / web (46) / zoom (174)