Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

V dark roomu s Jane Austen / Fire Island

V dark roomu s Jane Austen / Fire Island

kritika / televize / Jan Bodnár / 3. 8. 2022 / komentáře (80)

Zřejmě málokterý projekt streamovací platformy Hulu vyvolal letos u amerického publika takovou vlnu zájmu a zároveň kontroverze jako queer romantická komedie Fire Island. Na příběhu dvou nejlepších kamarádů Noaha a Howieho, kteří se s pomocí levného rosé a skupiny rozmanitých přátel vydají zažít letní dobrodružství na legendární party ostrov, není až tak nic objevného. Scenárista Joel Kim Booster, který zároveň ztvárnil postavu Noaha a podílel se na snímku i jako jeden z producentů, však svůj do značné míry autobiografický příběh stylizuje jako moderní verzi Pýchy a předsudku od Jane Austen. Kulisy anglického venkova 18. století však střídá prostředí gay barů a vhodnou cestou k seznámení tu není první tanec na plese, ale sex v dark roomu. Na část diváků mohou zvolené aktualizace anglické literární klasiky působit křečovitě a možná až nepatřičně vůči původní předloze, avšak v rámci mainstreamových žánrových filmů s queer tématikou tu již dlouho nebyl projekt, který by tak umně kombinoval postupy klasických romantických komedií s reflexí aktuálních problémů etnických a sexuálních menšin jako právě Fire Island.

Joel Kim Booster patří v současnosti k novým talentům amerického stand-upu a televizní tvorby, ve které hojně čerpá především ze své autentické životní zkušenosti gaye asijského původu žijícího v současných Spojených státech amerických. Navzdory tomu, že se jeho scénář drží poměrně věrně syžetu románu Jane Austen a konvencí tradičních příběhů romantických komedií, usazuje je do zcela nového kontextu. Ostrov Fire Island, který přináleží ke státu New York a jež hraje v rámci emancipačního hnutí LGBT komunity zásadní roli už od 70. let, je v jeho příběhu místem, kde si hlavní hrdinové mohou alespoň na chvíli odpočinout od heteronormativity a společenských očekávání všudypřítomných v jejich každodenních životech. Booster na druhé straně ale trefně ilustruje i patologické jevy uvnitř komunity, jako je internalizovaná homofobie nebo domnělá hierarchie oddělující gaye z vyšších a nižších sociálních vrstev. Titulní hrdinové jsou tak například kvůli svému asijskému etnickému původu často terčem mikro-agresí. Na veřejnosti bývají označováni přízviskem Jackie Chan nebo je i přes odlišnou vizáž ostatní považují za dvojčata. Tvůrci však dokáží podobná palčivá témata prezentovat s potřebnou nadsázkou a humorem bez přímočarého moralizování.

Snímek zároveň výrazně akcentuje i vliv sociálních sítí a nejrůznějších seznamovacích aplikací na milostný život hlavních hrdinů. Především u postavy Noaha, který si zpočátku filmu rozbije omylem telefon pádem do bazénu, divák výrazně vnímá jeho snahu interagovat s okolím v reálném světě bez neustálé pomoci mobilního přístroje. V druhé polovině filmu se zároveň jedna ze stěžejních zápletek příběhu zaměřuje na negativní stránku online světa a platforem typu OnlyFans, když se jedna z postav stane obětí tzv. revenge porn, tedy šíření sexuálně explicitních fotografií či videí bez souhlasu zaznamenaného jedince. Navzdory všem palčivým tématům současné americké společnosti, která se Fire Island snaží do značné míry reflektovat, zůstává především ódou na sílu mužského přátelství a sounáležitosti v rámci queer komunity.

Příběh Noaha a Howieho prezentuje také dva možné přístupy v hledání lásky a rozpor mezi monogamním způsobem života a tím více svobodomyslným. Osvěžujícím dojmem v rámci mainstreamové americké produkce také působí, že tvůrci nechávají své hrdiny chovat se přirozeně a bavit se, aniž by je za to v závěru museli stigmatizovat – přičemž k zábavě patří i konzumace drog, nahodilá sexuální dobrodružství či nahota.

Fire Island není první pokus o nové čtení odkazu díla Austen. Pro Joela Kim Boostera a další tvůrce filmu však slouží především jako odrazový můstek k širší generační výpovědi současné queer generace a zároveň poskytuje divákům funkční romantickou komedii, která nikdy nesklouzává ke karikatuře. I když se tedy hlavní postavy dočkají v závěru očekávaného happy endu, například ve vyústění dějové linie Noaha je patrné, že jeho další životní směřování nemusí být nutně v souladu s představami o tradičním monogamním páru a tvůrci linii i přes konvence žánru romantické komedie nechávají sympaticky otevřenou. V rámci queer kinematografie se potom jedná o unikátní a ambiciózní projekt, v jehož hlavních rolích objevují výhradně herci asijského původu i jiných etnik a který zároveň důmyslně bojuje i proti etnickým stereotypům a rasismu.

Fire Island. USA 2022. Režie: Andrew Ahn, scénář: Joel Kim Booster, kamera: Felipe Vara de Rey, střih: Brian A. Kates, hudba: Jay Wadley, hrají: Joel Kim Booster Bowen Yang Conrad Ricamora James Scully Margaret Cho ad., 105 minut, distribuce: Disney+.

Přečteno 518x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Aktuální hodnocení článku
5 /1

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

Ale hlavu vzhůru!  (4.8.2022 22:16)

Nikdy jsem se neřídil tím, co si myslí mašina na nacismus a ani v budoucnu nikdy nebudu, a to i když mi tolik vzala. Howghk.

A. nacistům  (4.8.2022 21:55)

A to je právě ten základní rozdíl mezi námi: Vy se rozzáříte při pohledu na cizí nenávist. Já to mám naopak - není mi z toho dobře. Není my z vás dobře.

A.  (4.8.2022 21:42)

Tak co? Já myslím, že už jsme o těch zbabělých sviních mluvili až příliš……

A.  (4.8.2022 21:37)

"Opakování stokrát vyvrácených podlých lží není nacistické, natož infantilní!" Helena Bendová, inFAMU

A.  (4.8.2022 21:32)

Jako kdyby armádě zbabělých nacistů čelil jediný anti-nacista bez bázně a hany… Vytvořili mašinu na nacismus, a on přistoupil se svou ocelovou antinacistickou paží… (chtěli ho rozemlít celého do wurstů), ale stroj se na paži zadrhl a zasekl a od té doby hraje stále stejnou jednu jedinou nacistickou písničku. Od začátku jsem tvrdil, že je to rozbitý hnusný krumpl. Nevěřili jste mi… Anti-nacista odchází z boje nikdy neporažen.

A taky řekl, že  (4.8.2022 21:22)

nacismus nakonec stejně prohraje.

Tak řekl  (4.8.2022 21:15)

A.

Je ukázkovým  (4.8.2022 21:14)

případem estetické nezodpovědnosti… Svou "touhu po estetické zodpovědnosti" projevuje jen krádežemi a zneuctěnám cizích děl. - Proboha, ale kde je v tom nakonec ta proklamovaná estetická zodpovědnost??!

Tímto  (4.8.2022 20:45)

to uzavírám. Podpořte porážku nacismu.

Je…  (4.8.2022 20:27)

…nacismus mrtvý? TELL ME.

Asi tak.  (4.8.2022 19:13)

.

V budoucnu  (4.8.2022 19:12)

bude bendovský nacismus odhalen, zničen a posléze zapomenut. Temné pudy jedné nacistické zrůdy a jejích (nakažených) uctívačů zemřou se svými nositeli. Takto možná vstoupí ještě do učebnic jako nejhorší příklad zacházení s lidmi (s jednou velkou obětí), ale žáci se při studii této látky už budou jenom dloubat v nose a zívat. Nikoho už to nebude zajímat… Smrt nacismu – čím dřív, tím líp!!!

I to, že se  (4.8.2022 18:47)

Nejhorší svinstva odívají do šatu nového humanismu známe z historie… Jednou provždy: Smrt nacismu!

Vinu z nich  (4.8.2022 18:41)

Sejmout neumím. Proti jejich lžím a tmářství se ubráním kdykoliv. Stop nacismu!

Soucit  (4.8.2022 18:40)

Jsou věci, které pro svět bendovského nacismu neexistují a nikdy neexistovali. Třeba hned první a možná největší zábrana proti páchání nacistických zvěrstev. Soucit.

Bendová a její parta  (4.8.2022 18:35)

jsou "krásným" příkladem toho, jak to vypadá, když se ideály změní ve svůj pravý opak. Rozumu je užíváno pouze hrubě instrumentálně, mechanicky. Žádné zábrany neexistují, v duchu "každé zlo se nám hodí…" ___________________To je potřeba razantně odmítnout.

Upozornění  (4.8.2022 18:19)

Kdo nesouhlasí s bendovským nacismem, má být stokrát umučen k smrti, třeba zadušením. IGNOROVAT je slovo, které hledáme pro boj s bendovským nacismem.

A.  (4.8.2022 18:08)

Bendovský nacismus je zrůdný režim neštítící se žádného svinstva (kdybych měl jmenovat, byla by to opravdu dlouhá řada…) Primárně slouží k ukojení temných pudů jeho zakladatelky. Sekundárně pouze jejím uctívačům. Věřím, že bude snadno překonán a zničen.

Konec  (4.8.2022 17:38)

.

A.  (4.8.2022 17:38)

Smrt bendovskému sadistickému nacismu navždy.

Smrt sadistickému ultranacismu  (4.8.2022 17:26)

.

A.  (4.8.2022 17:14)

Smrt nacismu!

Už jsem řekl dost  (4.8.2022 16:31)

i své poslední slovo. Konec

Ještě nikdo nikdy  (4.8.2022 12:29)

nespolknul takových nacistických zrůdností a svinstev jako já, aniž by tím byl navěky poznamenán… V rámci svého duševního zdraví opouštím nacistický kruh znovu ve prospěch života… SMRT SMRTI A ŽIVOT ŽIVOTU!

+důvod, proč  (4.8.2022 12:22)

opakuji, že nacismus musí nakonec prohrát je jediný a je už v té větě obsažený: protože MUSÍ.

Je  (4.8.2022 12:16)

na čase to definitivně a jednou provždy uzavřít. Náckové budou zbabělí až do konce. Já se nepodvolím jejich zvůli nikdy, a to ani pod hrozbami smrtí. Kdo vyhrál? To už je na každém podle jeho chuti a naturelu…

Velmi  (4.8.2022 12:09)

se těším až mi budou náckové přednášet o dětinství…! Větší sbírkou infantilních útoků a "mouder" aby pohledal…

Antinacista  (4.8.2022 12:02)

Z mého posledního a závěrečného emailu hlavě ultranacistického hnutí: "To že vám to ostatní žerou, to vaše morální dilema nerozhodlo. Sama jste zvolila nacistické metody, praxi a politiku!" (Zde je to shrnuto velmi dobře. Na vždy Smrt nacistům!!!)

Asi tak.  (4.8.2022 11:51)

.

Velké odpojení  (4.8.2022 11:37)

Říkejme tomu od teď Velké odpojení od nacistických zrůd. S nácky se nediskutuje, ale jen bojuje.

.  (4.8.2022 11:18)

.

Ale teď  (4.8.2022 11:18)

Zkusíme dopřát i nacistickým zrůdám chvilku spánku a Rozjímání. Nepomůže jim asi, ale jsme si tak jistí svým vítězstvím..

Víte co  (4.8.2022 11:12)

Já si fakt počkám, s čím náckové přijdou…a hádejte…budu proti nim.

Rozhovor  (4.8.2022 11:02)

reportér: Záleží Vám víc na Vašem životě nebo na porážce nacistických struktur, které dnes prorůstají současnou společností? režisér: To nemyslíte vážně, samozřejmě že na sobě! (Hlasitý smích v sále)

Říkám to už roky  (4.8.2022 10:53)

Nacismus je z ideologického i praktického hlediska dávno mrtvý. Ptáte se ještě, jestli je i morálně odepsán? ________Tu otázku slyším tak vzdáleně, že už jí radši ani nevnímám.

Myslím, že  (4.8.2022 10:48)

Vaše "staré dobré ponižování" nezabere a co víc ono nikdy nezabíralo… :-(

Ano, ano  (4.8.2022 10:44)

myslím, že už jsem mnohokrát uvedl, že nacismus nezvítězí – tak se nenechte vysmát..!

Až bude  (4.8.2022 10:34)

někdo hledat, co se to vlastně rozbilo… Podívejte se prosím na diskuzi pár let nazpět a snadno zjistíte, kdo na to celou dobu upozorňoval…………. Tak Sbohem

  (4.8.2022 10:25)

A zcela upřímně a vážně: je mi úplně jedno, jak si to naplánovala mašina na nacismus………………………….

Proto se úplně klidně  (4.8.2022 10:01)

A nadobro nyní odtrhávám od všech nacistických zmetků a sviní. A.

I nacismus jednou zemře  (4.8.2022 09:51)

Čím dřív se tak stane, tím líp. Smrt nacismu!

Pro lepší uvědomění  (4.8.2022 09:41)

Těch méně chápavých: nacistická svinstva mých odpůrců proti mně, mě právě úplně přestávají zajímat. Proti nacismu jsem udělal naprosté maximum.

Nyní končím s obojím  (4.8.2022 09:06)

A nacistům se všechna jejich svinstva vrátí!

P.S.  (4.8.2022 09:01)

Má tvorba se stala vedlejší, protože svůj život jsem zasvětil především boji proti nacismu. Stop nacismu – smrt nacismu!

Tím je to pro mě uzavřené.  (4.8.2022 08:45)

(V případě jakéhokoliv přímého napadnutí, se budu bránit.)

Hlavě ultranacistického hnutí  (4.8.2022 08:36)

Nikdy nepatřilo nic z toho, co jsem vytvořil a Nikdy ani patřit nebude. Už několik let upozorňuji na zločinné spiknutí její bandy ultranacistických zmetků. Smrt nacismu!

Konec  (4.8.2022 08:17)

.

A.  (4.8.2022 08:17)

Z mého posledního emailu ultranacistce: "I kdyby jste tisíckrát opakovala opak a dala to milionkrát opsat a hlásat do mašiny na nacismus, kterou jste vytvořila, PLATÍ, ŽE VÁM NEPATŘÍ NIC Z TOHO, CO JSEM VYTVOŘIL. Smrt nacismu! A.B."

Nemá cenu zde  (4.8.2022 08:05)

donekonečna opakovat, jakých nacistických zrůdností se parta kolem Bendové a nejvíc ona sama dopustila. Nepatří jim nic z toho, co jsem vytvořil… Nacistickým sviním SMRT a to, co zaslouží! A.

JEDNOU PROVŽDY  (4.8.2022 07:32)

Smrt sviním!

JEDNOU PROVŽDY  (4.8.2022 07:22)

Smrt zrůdné nacistické ideologii a praxi, kterou oživila ultranacistická zrůda Bendová a její parta sviní!!!

SMRT ULTRANACISTICKÉ ZRůDĚ!  (4.8.2022 07:14)

!!!

SMRT ULTRANACISTCE!  (4.8.2022 07:13)

.

SMRT ULTRANACISMU!  (4.8.2022 07:11)

.

Smrt lidské svini,  (4.8.2022 07:08)

jaké snad ještě nikdy nebylo!!! Smrt ultranacistce a všem jejím ochotným zmrdským sráčským zrůdným nacistickým kámošům!!!! Smrt nacismu!

Smrt ultranacistické  (4.8.2022 07:05)

zrůdě a všem jejím zbabělým ochotným vyližhovnům!

Smrt sadistické  (4.8.2022 07:01)

nacistické svini a jejím ochotným slouhům.

Smrt nacistům!  (4.8.2022 06:54)

Život antinacistickým bojovníkům! (těm, kteří přežili)

Byla  (4.8.2022 06:50)

tisíckrát usvědčena z nacismu. A bude znova klidně tisíckrát… Historii o nacistickém zlatu nechci slyšet znovu.

Porád…  (4.8.2022 06:49)

… o nějaký konfiskaci …

Asi jsem svobodnější  (4.8.2022 06:43)

Mě holt nacistický výmysly nezajímaj…

Náckům  (4.8.2022 04:54)

navždycky patří jen smrt. Život ten patří mně…

oprava  (4.8.2022 04:43)

Antinácek: TÍMTO UPLATŇUJI SVÉ SVATÉ PRÁVO SE NACISTY DÁL UŽ VůBEC - A TO NIKDY - NEZABÝVAT. STOP NACISMU!

Antinácek  (4.8.2022 04:04)

Nacistické zrůdy pokračují. Tak jak jsem předpokládal… TÍMTO UPLATŇUJI SVÉ SVATÉ PRÁVO SE NACISTY DÁL UŽ VůBEC NEZABÝVAT. STOP NACISMU!

P.S.: Archiv?  (4.8.2022 03:56)

A že si nacisti něco uložili? Předpokládám, že o to jim šlo: Vystavit si svůj nacismus na odiv, jak jen to je možné………..

Jak postupovat?  (4.8.2022 03:33)

Jak postupovat, když lži nacistů se budou šířit dál a dál…? Jak postupovat, když nacistické metody vítězí…? Tím jediným, k čemu lze v současné fázi nacistického postupu dojít je skutečně s nimi ukončit komunikaci na jakékoliv úrovni a nedat jim sebemenší záminku k dalším útokům. Už víme, jak proradní a zbabělí jen dovedou být… Tedy: sice nepřestanou, ale postupně ztratí svou živnou půdu, na které zvěrstva páchají. STOP NACISMU!

Smrt sviním.  (4.8.2022 02:57)

.

Vždy budu  (4.8.2022 02:53)

proti neonacistickým postupům. Tečka.

Inu,  (4.8.2022 02:38)

když vyrostli jen ze lží, těžko se zmohou na cokoliv jiného………..!

Antinácek  (4.8.2022 02:34)

A nepochybuji o tom, že zbabělci budou i nadále konat "svou povinnost"…….

A  (4.8.2022 01:12)

Zlo, které zhmotnily ve své jediné výrobky - nacistické mašiny, lze sotva zastavit. V bytostech, které zvolily navždy vítězství zla nad dobrem ani není žádoucí tyto stroje zastavit, proto… SMRT ODPORNÝM NACISTůM, KTERÝM STROJE NA NACISMUS SLOUŽÍ. SMRT ULTRANACISTICKÉ ZRůDĚ A JEJÍ ŘÍŠI EXPONENCIÁLNíHO ZLA! Těmito slovy uzavírám smrtonosné tažení ultranacistické zrůdy a jejích nanejvýš ochotných poskoků!

Jak ukázala  (4.8.2022 00:15)

ze sprostých lží je jen krůček ke zlodějně a pak i k vražedným úmyslům. Vždycky tu budu proti vražedné svini, nikdy proti nacistické zrůdě a jejím nanejvýš ochotným poskokům neuhnu a neslevím. Stop nacismu!

Tímto to uzavírám  (3.8.2022 23:55)

S nacistickým režimem, který proti mně vytvořila, nelze diskutovat, polemizovat atd.

P.P.S.  (3.8.2022 23:41)

Vinu z neonacistů sejmout neumím, ale budu se umět bránit proti jejich lžím. A.

P.S:  (3.8.2022 23:16)

Jak polemizovat s nacistickým režimem, který je celý založen na lžích…?

Původní komentář  (3.8.2022 22:19)

zněl, že úderem osmé končí veškerá moje polemika s neonacisty. Byl smazán, proto ho znovu připomínám. (Můj postoj Proti nacismu! ovšem platí navždy.)

STOP NACISMU!  (3.8.2022 21:31)

.

.  (3.8.2022 21:28)

.

Konec  (3.8.2022 21:28)

Konec

S neon. se nemluví  (3.8.2022 21:28)

.

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #141

#141

květen 2022DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY kritika

V dark roomu s Jane Austen / Fire Island

Sex, celebrity a video / Pam & Tommy

KVIFF: Hádej, kdo zas přijde na večeři

Top Gun: Maverick / Mentor, který nedokáže přestat být hrdinou

KVIFF: Dějiny za dveřmi

KVIFF: Objímání stromů pro začátečníky

KVIFF: A co dále, Íáčku

The Tragedy of Macbeth - Král šedivý a znavený


DALŠÍ Z RUBRIKY televize

TBH / WTF

Holky na zabití / A jak to bylo dál…

Dej mi zpět mé jméno / Halston

Stírač frajírků a lumpů / Mikýřova úžasná pouť internetem

My děti ze stanice ZOO / Hudbou proti naivitě a patosu

Dámský gambit / Vítězství mimo šachovnici

Tenkrát v Hollywoo / BoJack Horseman

Koruna III / Krůpěje a cukrátka


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Holky na zabití / A jak to bylo dál…

Dej mi zpět mé jméno / Halston

Euforie vztahové hysterie / Malcolm a Marie

Tancem proti homofobii / Dokud se tančí

Síla Dolanova polibku / Matthias a Maxime


RUBRIKY

anketa (31) / český film (116) / český talent (37) / cinepur choice (33) / editorial (116) / fenomén (83) / festival (113) / flashback (14) / fragment (18) / glosa (243) / kamera-pero (13) / kauza (1) / kniha (131) / kritika (1095) / mimo kino (190) / novinka (817) / pojem (36) / portrét (49) / profil (99) / reflexe (27) / report (146) / rozhovor (183) / scénář (4) / soundtrack (85) / téma (1013) / televize (130) / událost týdne (285) / videohra (81) / web (44) / zoom (171)