Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

KVIFF: Co letos vidět ve Varech? 5 tipů Cinepuru

KVIFF: Co letos vidět ve Varech? 5 tipů Cinepuru

festival / Petra Chaloupková / 1. 7. 2022

Pokud se letos chystáte na festival do Karlových Varů, tady je 5 tipů naší redaktorky Petry Chaloupkové na filmy, které si rozhodně nenechat ujít. Během festivalu pro vás bude glosovat a reflektovat to nejzajímavější z programu.

SLOVO (Beata Parkanová, 2022)

Vedle česko-polské nemonogamní koprodukce Hranice lásky (Tomasz Wiński, 2022) zastoupení domácí tvorby v hlavní soutěži festivalu rozšiřuje také historické drama Beaty Parkanové. Autorka v něm vykresluje portrét maloměstské rodiny na pozadí událostí roku 1968 a čelem morálním výzvám, které doba přinášela. Již nesčetněkrát zpracované téma v rukou režisérky, jež se před čtyřmi lety představila s výjimečně koncentrovaným a moderním debutem o věčném hledání mladé ženy Chvilky (2018), slibuje neprvoplánové a formálně ambiciózní zpracování vymykající se převažujícím smířlivým a tragikomickým povzdechům nad nelehkými etapami našich dějin.

ÍÁ (Jerzy Skolimowski, 2022)

Čtyřiaosmdesátiletý tvůrce, jenž se ještě na konci šedesátých let podílel na modernistickém osvěžení polské kinematografie, uvedl svůj poslední film ÍÁ s úspěchem na festivalu v Cannes, odkud si také odvezl cenu poroty. Oslí bajkou Skolimowski navazuje na Bressonovu studii lidské povahy na vztahu ke zvířeti v A co dále, Baltazare? (1966), kterou ale zasazuje do současnosti. Oslík, kterého propustí ze zajetí v cirkusu, tak na své útrpné pouti potkává fotbalové hooligans nebo hysterickou hraběnku v podání Isabelle Huppert.

NEDUŽIVÝ GURMÁN (Peter Strickland, 2022)

Jméno britského režiséra Petera Stricklanda se většinou díky jeho zálibě v béčkových žánrech v kombinaci s lehce kýčovitou a přesaturovanou estetikou neprávem objevuje na festivalových programech ve speciálních žánrových sekcích nebo na projekcích po desáté večer. Přitom Stricklandovy tituly jako Pestrobarvec petrklíčový (2014) nebo Takové krásné šaty (2018) krom toho nabízejí také salvu cinefilních odkazů a stylově vytříbené propojení formy s obsahem. Zdravou míru tradičních autorských bizarností lze očekávat i od jeho novinky Neduživý román, která vypráví o mocenských bojích ve společenství sídlícím v Institutu zvukové gastronomie. Hlavní charakteristikou protagonisty filmu mají být jeho problémy s nadměrnou plynatostí.

MARIUPOL 2 (Mantas Kvedaravičius, 2022)

Bolestivě aktuální téma do Karlových Varů přináší dokument z válečné zóny v ukrajinském Mariupolu. Litevský režisér Mantas Kvedaravičius během natáčení snímku mapujícího zkázu města pod ruským útokem padl, získaný materiál posléze zpracovala a dotvarovala jeho snoubenka a spolurežisérka Hanna Bilobrova. Syrové svědectví o životě za neustálé hrozby smrti předkládá hlubší, komplexnější a o to nepříjemnější obrazy evropské reality, kterou jsme si zvykli vídat při rekapitulacích ztrát na televizních obrazovkách.

BANGER (Adam Sedlák, 2022)

Ve zvláštním uvedení na KVIFF odpremiéruje druhý celovečerní film Adama Sedláka, tvůrce desktopového webseriálu Semestr (2016) a cyklistického body thilleru Domestik (2018). Navzdory jisté přepjatosti a tuhosti jeho debutu, láká Banger na extází poháněnou jízdu za rapovým hitem a nejlepším kokainem v Praze. Obsazení známých tváří z české hudební scény (Adam Mišík, Sergei Barracuda) a nahrazení těžké filmové techniky pouhým iPhonem značí nestrojenou snahu o autentickou sondu do subkultury a generace, kterou zbytek lokální filmové distribuce vytrvale ignoruje.

Přečteno 1067x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Aktuální hodnocení článku
1.7 /3

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #145

#145

únor 2023DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY festival

Ji.hlava etická

Severské webseriály i zrestaurovanou klasiku nabídne Juniorfest

Když si art podá ruku se žánrem / MFF Locarno 2022

Ročník zavřených očí / MFF Karlovy Vary

Sympatické snění / Letní filmová škola 2022

Klasiku z pětatřicítky i české novinky uvede FIFELI

Snímek Terezy Nvotové Světlonoc zvítězil v Locarnu

Festival v Litoměřících ukáže rituály


DALŠÍ Z RUBRIKY

Od všeho trochu moc najednou / Všechno, všude, najednou

Momentální fascinace a králičí nory / Editorial 145

Australská kriminální historie Justina Kurzela

Mezi konceptem a zvnitřněním aneb Jak zdokumentovat masakr

Temným lesem do hlubin / Noirové vraždy v současných severských seriálech

Místo zločinu Česko / Televizní podoby true crime

True Crime / Úvod

True crime / Fascinace zločinem jako součást zábavy


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

TBH / WTF

KVIFF: Kyslík, ticho, klid

KVIFF: Hádej, kdo zas přijde na večeři

KVIFF: Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu, ale báli se to natočit

KVIFF: Dějiny za dveřmi


RUBRIKY

anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (120) / fenomén (83) / festival (117) / flashback (18) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (17) / kauza (1) / kniha (133) / kritika (1122) / mimo kino (193) / novinka (825) / pojem (36) / portrét (53) / profil (100) / reflexe (27) / report (150) / rozhovor (187) / scénář (4) / soundtrack (89) / téma (1035) / televize (139) / událost týdne (292) / videohra (84) / web (46) / zoom (174)