Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

V Cannes budou soutěžit Cronenberg, Östlund nebo Denis

V Cannes budou soutěžit Cronenberg, Östlund nebo Denis

novinka / festival / Redakce / 14. 4. 2022

Snímek Z francouzského režiséra Michela Hazanaviciuse zahájí 17. května 75. ročník festivalu v Cannes. V hlavní soutěži, kterou dnes odtajnili pořadatelé festivalu, se objeví například nový film kanadského režiséra Davida Cronenberga Crimes of the Future, americké režisérky Kelly Reichardt Showing Up nebo Broker japonského autora Hirokazu Kore-edy, držitele Zlaté palmy z Cannes za rok 2018 za snímek Zloději. Jeho soupeřem z Asie bude jihokorejský autor Park Chan-wook, který se vrací do soutěže s thrillerem Decision to Leave o detektivovi, jenž se zamiluje do záhadné vdovy, která je hlavní podezřelou vyšetřování vraždy. Chan-wook už má Velkou cenu z Cannes za krvavého Oldboye.

Kore-eda není jediným držitelem Zlaté palmy, který se vrací do hlavní canneské soutěže. Vybrán byl i snímek švédského režiséra Rubena Östlunda. Po vítězném Čtverci bude usilovat o nejvyšší cenu sociální satirou Triangl of Sadness (Trojúhelník smutku). Dokonce dvě Zlaté palmy má na svém kontě belgické režisérské duo Jean-Pierre a Luc Dardenneové (za Rosettu a Dítě), kteří se vrací se snímkem Tori a Lokita. Do soutěže vybral tým kolem uměleckého ředitele Thierry Frémaux i film belgického režiséra Lukase Dhonta, který se na rozdíl od svých starších kolegů objeví v soutěži poprvé a to se snímkem Close.

Z regionu východní a střední Evropy se do soutěže dostali rumunský režisér Cristian Mungiu s filmem RMN a polský režisér Jerzy Skolimowski s filmem EO. Rusko zastupuje Kirill Serebrennikov se snímkem Čajkovského manželka.

V soutěži jsou letos filmy tří režisérek, vedle filmu Kelly Reichardt je to snímek Les Amandiers Valerie Bruni Tedeschi a The Stars at Noon Claire Denis. Mimo soutěž se v programu objeví například první sólo projekt Ethana Coena Jerry Lee Lewis: Trouble in Mind nebo nový film Sergeje Loznicy The Natural History of Destruction. Festival potrvá do 28. května.

Přečteno 720x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #141

#141

květen 2022DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY novinka

Ženy v animaci bude objevovat letošní Fest Anča

Méně známého Wajdu uvede Kino na hranici

Porotě v Cannes bude předsedat herec Vincent Lindon

Zbláznil se celý svět, nebo jenom my?, ptá se festival Kino na hranici

Locarno ocení americkou režisérku Kelly Reichardt

V Cannes budou soutěžit Cronenberg, Östlund nebo Denis

Česká detektivka s bonusem

Sergej Loznica byl vyloučen z Ukrajinské filmové akademie


DALŠÍ Z RUBRIKY festival

KVIFF: Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu, ale báli se to natočit

KVIFF: Dějiny za dveřmi

KVIFF: Objímání stromů pro začátečníky

KVIFF: A co dále, Íáčku

KVIFF: Co letos vidět ve Varech? 5 tipů Cinepuru

Ženy v animaci bude objevovat letošní Fest Anča

Karlovarská soutěž uvede debut Tomasze Wińskiho

Méně známého Wajdu uvede Kino na hranici


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

15. Fest Anča v Žilině a ženy v animaci

Ženy v animaci bude objevovat letošní Fest Anča

Karlovarská soutěž uvede debut Tomasze Wińskiho

Méně známého Wajdu uvede Kino na hranici

Kino na granicy od 29. 4.


RUBRIKY

anketa (31) / český film (116) / český talent (36) / cinepur choice (33) / editorial (116) / fenomén (83) / festival (109) / flashback (14) / fragment (18) / glosa (243) / kamera-pero (13) / kauza (1) / kniha (131) / kritika (1092) / mimo kino (190) / novinka (814) / pojem (36) / portrét (49) / profil (98) / reflexe (26) / report (146) / rozhovor (183) / scénář (4) / soundtrack (85) / téma (1013) / televize (128) / událost týdne (284) / videohra (81) / web (44) / zoom (171)