Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Kočičí disonance a touha

kamera-pero / Lucia Kajánková / 11. 4. 2022

Je to již několik let, co jsem ji neviděla, ale opakovaně se přistihnu, že na ni někdy myslím. Na kočku z jihokorejského filmu Vzplanutí (Beoning, r. Lee Chang-dong, 2018), kterou má za úkol krmit protagonista snímku, zatímco její majitelka Hae-mi cestuje. Když přichází do bytu, kočku nikdy nevidí ani on – což znalci kočičího chování chápou jako logické –, ani divák. Fantomní mňouknutí je asi falešné – v nastražených uších protagonisty, který touží po potvrzení existence kočky alespoň jedním ze smyslů. Nikdy se mu ho ale nedostane. Rezonující absence a dovozování toho, co se snad stalo, pouze z nepřímých náznaků, protichůdných důkazů toho, že nedokáže objevit žádný vyhořelý skleník, je v centru druhé poloviny filmu, když zmizí sama Hae-mi, jako by ve světě také nikdy neexistovala.

Tento článek není k dispozici online. Můžete si jej přečíst v tištěném čísle Cinepuru.

Cinepur #140

Článek vyšel v časopise Cinepur #140, duben 2022.

V tomto čísle mimo jiné najdete... Úvod do Wese Andersona (Lukáš Skupa, téma) • Wes Anderson a reklama / Jak prodává filmový auteur? (Matěj Hrudička, téma) • Pro pár příkladů navíc / Fenomén italský western (Antonín Tesař, kniha) • Stane se to znova a znova / Dexter: Nová krev (Viktor Licek, televize) • Kočičí disonance a touha (Lucia Kajánková, kamera-pero) • Stane se to znova a znova / Dexter: Nová krev (Viktor Licek, televize) • a další.

Obsah čísla / Koupit

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #146

#146

duben 2023DALŠÍ Z RUBRIKY kamera-pero

Spojení emocí / Rozhovor s Alejandrem Loayzou Grisim

Deníkový zápisek / Adéla Komrzý

Kde uvidíme covidí debuty?


DALŠÍ Z RUBRIKY

Editorial 146 / Výbuchy v českém filmu

Kalvárie / Když láska bolí

Inscryption / Labyrint herního světa a ráj karet

Jak se vaří zápletka / Makanai: Jak se vaří pro maiko

Pinocchio Guillerma del Tora / Fekální pochod proti fašismu

Dobývání marnosti / Kreativní destrukce Wernera Herzoga

Tár / Kyborgův životopis

Modrý kaftan / Hedvábný plášť bez ornamentů


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Morálka v rukou diváka / Rozhovor s Tomem Kalinem

Nádherné manipulace smyslů / Rozhovor s Toddem Haynesem

Todd, Tom & New Queer Cinema


RUBRIKY

anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (121) / fenomén (83) / festival (117) / flashback (19) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (18) / kauza (1) / kniha (134) / kritika (1126) / mimo kino (194) / novinka (829) / pojem (36) / portrét (54) / profil (101) / reflexe (27) / report (152) / rozhovor (187) / scénář (4) / soundtrack (90) / téma (1042) / televize (140) / událost týdne (294) / videohra (85) / web (46) / zoom (174)