Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Sergej Loznica byl vyloučen z Ukrajinské filmové akademie

Sergej Loznica byl vyloučen z Ukrajinské filmové akademie

novinka / Redakce / 22. 3. 2022

Ukrajinského režiséra Sergeje Loznicu vyloučila ze svých řad Ukrajinská filmová akademie, informoval Screen Daily. Důvodem byl podle vedení organizace Loznicův nedostatečný patriotismus vůči Ukrajině v momentě, kdy je ve válce s Ruskem. Loznica, mezinárodně nejznámější ukrajinský filmař, dlouhodobě usazený v Německu, se postavil na stranu některých ruských režisérů. Zatímco prezident Vladimír Putin a jeho vláda by měli být podle něj potrestáni, nechce uplatňovat kolektivní vinu na všechny Rusy. A tedy ani na ruské filmaře a další umělce. Veřejně se například postavil za to, aby se ruští filmaři a jejich filmy dále mohli účastnit filmových festivalů.

Vedení Ukrajinské filmové akademie ale vidí situaci jinak. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu její zástupci usilují o vyloučení ruských filmařů a filmového průmyslu ze všech světových filmových akcí jako součást bojkotu Ruska. Rozhodnutí vyloučit autora filmů Majdan nebo Donbas podle výkonné ředitelky filmové akademie Anny Muchukh "přímo souviselo s narativy, které režisér vypráví o Ukrajině". V prohlášení dále stojí, že "režisér opakovaně zdůraznil, že vidí sám sebe jako kosmopolitu. Nicméně, teď, když Ukrajina bojuje o svoji nezávislost, hlavním konceptem v rétorice každého Ukrajince by měla být jeho národní identita. A neexistují kompromisy."

"V případě tragédie zvané válka, pevně věřím, že je třeba zachovat si zdravý rozum. Jsem proti bojkotu svých kolegů, ruských filmařů, kteří vystupují proti zločinům Putinova režimu," napsal Loznica v prohlášení, kterým reagoval na své vyloučení z Ukrajinské filmové akademie. Loznica už předtím kritizoval Evropskou filmovou akademii za jejich vlažný přístup vůči ruské invazi na Ukrajinu a na protest z ní vystoupil.

Přečteno 1207x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #144

#144

prosinec 2022DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY novinka

Berlinale uvede animovaný film studenta FAMU

Mezipatra zkouší Prolomit ledy

Nejnovější filmy ze střední Evropy a procházka s Polańskim

Severské webseriály i zrestaurovanou klasiku nabídne Juniorfest

Nové knihy o filmu či fotce na Ji.hlavě

Úvod k tématu Blízký východ

Nový Dhont i Svatý pavouk. Be2Can promítne výběr z festivalů

Klasiku z pětatřicítky i české novinky uvede FIFELI


DALŠÍ Z RUBRIKY

144 Editorial

Candyman. Candyman. Candyman. Candyman… Candyman Candyman

Životopis ve čtyřech aktech / Portrét Nagisa Óšima

Blondýnka / Páni mají raději oběti

Rimini / 41⁄2

Úvod k tématu Devadesátky

R.N.M. / Člověk člověku medvědem

Znamení doby / Kolaps a apokalypsa v kinematografii devadesátých let


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Berlinale uvede animovaný film studenta FAMU

Mezipatra zkouší Prolomit ledy

15. Juniorfest - 4. - 10. 11. 2022

Nejnovější filmy ze střední Evropy a procházka s Polańskim

Severské webseriály i zrestaurovanou klasiku nabídne Juniorfest


RUBRIKY

anketa (32) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (119) / fenomén (83) / festival (117) / flashback (17) / fragment (18) / glosa (243) / kamera-pero (16) / kauza (1) / kniha (132) / kritika (1116) / mimo kino (192) / novinka (825) / pojem (36) / portrét (52) / profil (100) / reflexe (27) / report (150) / rozhovor (187) / scénář (4) / soundtrack (88) / téma (1029) / televize (138) / událost týdne (291) / videohra (83) / web (46) / zoom (174)