Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Omezení jsou součástí motivace / Rozhovor s režisérem Mikem Leighem

rozhovor / Lucia Vendráková / 18. 2. 2022

Osmasedmdesátiletý britský režisér, dramatik a scenárista Mike Leigh patří k nejvýraznějším zástupcům britského sociálního dramatu ceněným i mimo britské ostrovy. Jeho snímek Tajnosti a lži (1996) o zpřetrhaných vztahových vazbách získal Zlatou palmu v Cannes, drama Vera Drake (2004), vyprávějící o ženě provádějící ilegální potraty v Británii padesátých let, vyhrálo festival v Benátkách. Leighovy filmy, vnímavé k pracující třídě, navazují na tradici britského sociálního realismu. Filozofické disputace o soukromých problémech bývají obecnější výpovědí o společnosti či politice. Leigh pracuje bez scénáře a film vzniká takzvaně za pochodu za výrazného přispění herecké improvizace. Postavy jsou svérázné, rázovité. Cítí se uvězněny, ale přesto se snaží životem proplouvat s humorem. Nejviditelnější projev soucitu k chudé pracující třídě nabízí jeho poslední film Peterloo (2018), pojednávající o masakru v Manchesteru, kde vyšší třída představuje despotické jedince, kteří vědomě upírají lidu základní lidská práva. Rozhovor vznikal v kanceláři jeho produkčního studia Thin Man Production v londýnské Soho jako součást magisterské práce týkající se naratologické analýzy jeho filmů. Proto ten netradiční začátek… Dál už se rozhovor točil kolem režisérské metody, psaní scénáře, vedení herců, skeptickém pohledu na Hollywood či toho, jak režiséra ovlivnila československá nová vlna.

Tento článek není k dispozici online. Můžete si jej přečíst v tištěném čísle Cinepuru.

Cinepur #139

Článek vyšel v časopise Cinepur #139, únor 2022.

V tomto čísle mimo jiné najdete... Muž a žena / Víc netřeba Portrét Michaely Pavlátové (Martin Svoboda, téma) • Upřímnost je hlavní, scénář podružný / Rozhovor s režisérem Carlosem Reygadasem (David Čeněk, rozhovor) • Omezení jsou součástí motivace / Rozhovor s režisérem Mikem Leighem (Lucia Vendráková, rozhovor) • Virtuální realita / Síla emocionální simulace (Ondřej Moravec, fenomén) • Intimní, historický a poutavý / Český animovaný dokument (Michaela Režová, téma) • Nejlepší filmy roku 2021 (Redakce, anketa) • a další.

Obsah čísla / Koupit

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #142

#142

srpen 2022DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY rozhovor

Hrát si s prázdným prostorem / Rozhovor s animátorem Michaëlem Dudokem de Wit

Lotyši by Zemana vyhnali / Rozhovor s Viestursem Kairišsem

Pohyb na tenkém ledě / Rozhovor s Karolínou Davidovou, Kamilou Dohnalovou a Martinem Vandasem

Bruno Dumont / Překračovat realitu

Vzdálená síla kinematografie / Komentovaný rozhovor s Leosem Caraxem

Nástrahy Disneyho zvířátek / Rozhovor s Rebeccou Stanton

Krimi jako příslib naděje / Rozhovor s kreativním producentem Michalem Reitlerem

#Hongkong Films Matter / Dvakrát o budoucnosti Hongkongu a tamní kinematografie v době...


DALŠÍ Z RUBRIKY

Making Elvis Cool Again / Elvis

Kouzlo filmových manifestů / Editorial #142

Absurdní komedie z amerického Jihu / Moudrá krev Johna Hustona

Spontánní vynalézání filmu / Šindži Sómai

Nebeský běh přes překážky o vlastní duši / Neon White

Říkanky posedlého batolete / The Baby

Archiv pohyblivého obrazu / Mimo kino

Od všeho trochu moc najednou / Všechno, všude, najednou


RUBRIKY

anketa (31) / český film (117) / český talent (38) / cinepur choice (33) / editorial (117) / fenomén (83) / festival (115) / flashback (15) / fragment (18) / glosa (243) / kamera-pero (14) / kauza (1) / kniha (131) / kritika (1102) / mimo kino (191) / novinka (818) / pojem (36) / portrét (50) / profil (100) / reflexe (27) / report (148) / rozhovor (183) / scénář (4) / soundtrack (86) / téma (1018) / televize (131) / událost týdne (288) / videohra (82) / web (44) / zoom (172)