Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

15. Das Filmfest

15. Das Filmfest

událost týdne / Redakce / 20. 10. 2021

Na tři desítky nejaktuálnějších filmů z Německa, Rakouska a Švýcarska se mohou od středy 20. října těšit filmoví fanoušci v pražských kinech Lucerna a Atlas. Hrané i dokumentární filmy 15. ročníku festivalu Das Filmfest mají v hledáčku události posledního století, které se vryly do historie, i nenápadné osobní příběhy na pozadí toku dějin a společenských problémů. V programové nabídce ale nechybí ani humor a nadhled.

Festival letos otevře film s názvem Curveball (Curveball – Wir machen die Wahrheit) režiséra Johannese Nabera, který odkrývá skutečný příběh jedné z největších fake news v novodobé historii o výrobě biologických zbraní pro Irák za vlády Saddáma Husajna. Představuje vykonstruovaný příběh, který rozjede sled událostí a navždy změní světovou politiku. Film přijedou osobně představit herci Sebastian Blomberg, představitel hlavní role, a Michael Wittenborn.

K očekávaným snímkům letošního ročníku patří i další film podle skutečných událostí Táhněte do Moskvy! (Moskau Einfach!), který odhaluje špionážní skandál ve Švýcarsku z roku 1989, a osobně jej v Praze představí režisér Micha Lewinsky. Pozornosti jistě neunikne ani komedie Byli jednou dva rebelové… (Waren einmal Revoluzzer), který přijede při české premiéře představit herec Marcel Mohab. Snímek vychází ze skutečné události, kdy ruský kamarád ze studií požádá své vídeňské přátele o pomoc. Záchranná akce se však zvrtne a nezůstane pak kámen na kameni. Film získal na festivalu Max-Ophüls-Preis 2020 Cenu za nejlepší režii.

Sekce Ve jménu rodiny nabídne obdivuhodně silné citové vazby i rodinná pouta, která je nutné zpřetrhat. Diváci se mohou těšit například na film německé oscarové režisérky Caroline Link Jak Hitler ukradl růžového králíčka nebo Hodinu němčiny o vyrovnání se s válečnou minulostí.

Sekce Die Doku zaostří jak na aktuální dění, tak i na události uplynulého století. Hned dva snímky Davos Daniela Hoesla a Julie Niemann a Fórum (Das Forum) Marcuse Vettera mají v hledáčku zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) 2020 a vliv těch mocných na ty ostatní. Příznivci artových filmů jistě ocení autobiografickou esej Paříž – Ani den bez Tebe (Paris – Kein Tag ohne Dich) Ulrike Schaz, jež byla v sedmdesátých letech označena neprávem za teroristku, a v Praze film představí osobně.

Das Filmfest letos představí i dvě mimořádné osobnosti německého filmu. Biografii Rainera Wernera Fassbindera nabídne film Enfant Terrible ze sekce Das Filmfest Spezial. Společně s kinem Ponrepo vzdá přehlídka hold legendárnímu režisérovi Werneru Herzogovi samostatnou retrospektivou, která se uskuteční od 2. do 6. listopadu.

Přečteno 1348x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #143

#143

říjen 2022DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY událost týdne

15. Juniorfest - 4. - 10. 11. 2022

Festival krátkých filmů BRNO16

Devátý ročník Be2Can

2x Godard méně známý

Filmový festival Litoměřice

10. Noir Film Festival

75. Festival v Locarnu

15. Fest Anča v Žilině a ženy v animaci


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Mezipatra zkouší Prolomit ledy

15. Juniorfest - 4. - 10. 11. 2022

Nejnovější filmy ze střední Evropy a procházka s Polańskim

Severské webseriály i zrestaurovanou klasiku nabídne Juniorfest

Nové knihy o filmu či fotce na Ji.hlavě


RUBRIKY

anketa (31) / český film (118) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (118) / fenomén (83) / festival (116) / flashback (16) / fragment (18) / glosa (243) / kamera-pero (15) / kauza (1) / kniha (132) / kritika (1109) / mimo kino (191) / novinka (824) / pojem (36) / portrét (51) / profil (100) / reflexe (27) / report (149) / rozhovor (184) / scénář (4) / soundtrack (87) / téma (1025) / televize (134) / událost týdne (291) / videohra (83) / web (46) / zoom (173)