Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Kino na hranici uvede retrospektivy Formana a Żuławského

Kino na hranici uvede retrospektivy Formana a Żuławského

novinka / Redakce / 13. 7. 2021

Festival českého, polského a slovenského filmu Kino na Hranici se po loňské mimořádně uspořádané online variantě vrací do svého pravidelného místa konání, Českého Těšína a polského Těšína. Diváci budou moci zhlédnout řadu nových i starších filmů uspořádaných do tematicky rozčleněných sekcí. Kromě retrospektivy věnované 90. výročí založení barrandovských ateliérů, která zahrne široký výběr převážně českých filmů napříč dekádami, zde budou k vidění také sekce zasvěcené dvěma významným režisérským osobnostem.

Z české strany půjde o Miloše Formana, jehož význam zásadně překročil hranice středoevropského prostoru. Festival odpromítá ucelený průřez Formanovou tvorbou, od raných novovlnných snímků Černý Petr nebo Lásky jedné plavovlásky, přes oscarové filmy Přelet nad kukaččím hnízdem či Amadeus až po režisérova pozdní díla Goyovy přízraky a Muž na Měsíci. Hrát se bude také dokument Miloš Forman: Co tě nezabije… režiséra Miroslava Šmídmajera. Pořadatelé dále lákají na řadu Formanových spolupracovníků a přátel, kteří doplní nezvyklý pohled na tuto mimořádnou uměleckou osobnost.

Mezinárodně proslulým režisérem polské národnosti, který se na letošním Kinu na Hranici dočká obdobně rozsáhlé retrospektivy, bude Andrzej Żuławski. Jeho pořadatelé přehlídky popisují jako originálního a kontroverzního umělce, jehož filmy šokují, hypnotizují a vyvolávají rozpolcené reakce. Diváci budou mít možnost zhlédnout Żuławského méně známé krátkometrážní filmy Píseň triumfující lásky a Pavoncello, stejně jako vrcholné filmy Na stříbrném glóbu a Modrá nota nebo poslední režisérův film Kosmos z roku 2015. Přítomni v Těšíně budou také Żuławského spolupracovníci, hudební skladatel Andrzej Korzyński a kameraman Andrzej J. Jaroszewicz.

23. ročník Kina na Hranici proběhne ve dnech od 30. července do 4. srpna. Na festivalovém webu je k nalezení kompletní program přehlídky, v němž nechybí ani pocta Václavu Havlovi a projekce aktuálních filmů. Akreditace jsou již v prodeji.

Přečteno 686x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #141

#141

květen 2022DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY novinka

Ženy v animaci bude objevovat letošní Fest Anča

Méně známého Wajdu uvede Kino na hranici

Porotě v Cannes bude předsedat herec Vincent Lindon

Zbláznil se celý svět, nebo jenom my?, ptá se festival Kino na hranici

Locarno ocení americkou režisérku Kelly Reichardt

V Cannes budou soutěžit Cronenberg, Östlund nebo Denis

Česká detektivka s bonusem

Sergej Loznica byl vyloučen z Ukrajinské filmové akademie


DALŠÍ Z RUBRIKY

Hrát si s prázdným prostorem / Rozhovor s animátorem Michaëlem Dudokem de Wit

Ostrůvek náročného dokumentárního kina / Visions du Réel 2022

Editorial 141

Trojúhelník smutku: Na rozbouřených vlnách satiry

Osamění nelze utéct? / 75. festival v Cannes

Dům je černý: Radikální poezie ošklivosti

Michaël Dudok de Wit: Možná zítra a možná nikdy

FixFox: Intergalaktický opravář v hřejivé české hře


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

15. Fest Anča v Žilině a ženy v animaci

Ženy v animaci bude objevovat letošní Fest Anča

Karlovarská soutěž uvede debut Tomasze Wińskiho

Méně známého Wajdu uvede Kino na hranici

Kino na granicy od 29. 4.


RUBRIKY

anketa (31) / český film (116) / český talent (36) / cinepur choice (33) / editorial (116) / fenomén (83) / festival (104) / flashback (14) / fragment (18) / glosa (242) / kamera-pero (13) / kauza (1) / kniha (131) / kritika (1088) / mimo kino (190) / novinka (814) / pojem (36) / portrét (49) / profil (98) / reflexe (26) / report (146) / rozhovor (183) / scénář (4) / soundtrack (85) / téma (1013) / televize (128) / událost týdne (284) / videohra (81) / web (44) / zoom (171)