Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Kam se poděla moudrost medvědí? / Disney hrané adaptace kreslených předloh

téma: Disney / Tomáš Stejskal / 7. 6. 2021

Když v polovině třicátých let potkal animátor Dick Huemer na ulici kolegu Bena Sharpsteena, který právě začal pracovat pro úspěšné Disney Studio, zeptal se ho: „Jaké je Disneyho tajemství? Co tam děláte jinak?“ Dostal prostou odpověď: „Analyzujeme.“ Podobných historek existuje nespočet – o pracovitosti a nadšení Walta Disneyho, který by nejraději dával svým animátorům i noční kurzy, aby rozebírali akci, humor, načasování a další aspekty animace. Všechny směřují k tomu, co Walt Disney shrnul v jedné trefné větě: „Cítím, že nemůžeme vytvářet fantastické věci založené na skutečnosti, pokud nejprve skutečnosti neporozumíme.“ V posledních letech ale jako kdyby studio Disney zapomnělo, co bylo základem „jeho“ animace jak ve formujících dekádách „zlatého věku“ první půle minulého století, tak i v devadesátých letech, kdy Disney prožíval renesanci, a převádí ve vysokých obrátkách svůj animovaný katalog do hrané podoby. Nové hrané verze Dumba (2019), Aladina (2019), Lvího krále (2019) či Mulan (2020) se nepokoušejí skutečnosti porozumět. Chtějí ji buď dokonale simulovat, nebo neohrabaně opravovat.

Tento článek není k dispozici online. Můžete si jej přečíst v tištěném čísle Cinepuru.

Cinepur #135

Článek vyšel v časopise Cinepur #135, červen 2021.

V tomto čísle mimo jiné najdete... Lekce rétorománského děsu / Mundaun (Ondřej Trhoň, Barbora Tauerová, videohra) • Thelma a Louise jako divácky náročná pinku eiga / Nadosmrti (Dan Krátký, kritika) • Ten králík jsem já / Film na odstřel (Lukáš Skupa, flashback) • Nástrahy Disneyho zvířátek / Rozhovor s Rebeccou Stanton (Eliška Děcká, téma) • Kam se poděla moudrost medvědí? / Disney hrané adaptace kreslených předloh (Tomáš Stejskal, téma) • When You Wish Upon a Star / Nekonečný příběh továrny na emoce (Daniel Řehák, téma) • a další.

Obsah čísla / Koupit

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #144

#144

prosinec 2022DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY téma

Úvod k tématu Blízký východ

#142 Adaptace / Úvod k tématu

Extrémní kinematografie - úvod k tématu

Úvod do Wese Andersona

Současná česká animace po velkém nadechnutí

Úvod k tématu: Film a ekologie

Úvod k tématu: Česká detektivka

Z bodu nula na západ od Bukurešti / Vznik a vývoj rumunské nové vlny


DALŠÍ Z RUBRIKY

144 Editorial

Candyman. Candyman. Candyman. Candyman… Candyman Candyman

Životopis ve čtyřech aktech / Portrét Nagisa Óšima

Blondýnka / Páni mají raději oběti

Rimini / 41⁄2

Úvod k tématu Devadesátky

R.N.M. / Člověk člověku medvědem

Znamení doby / Kolaps a apokalypsa v kinematografii devadesátých let


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

BANGER. / Film, který by rád všechny pochcal

Nikdo není bez viny / Zkouška dospělosti

Osamělá pouť perverzním rájem / Stát pevně

Na efemérních křídlech nezávislosti / festival Sundance

Sieranevada / Pohádky, rituály a rostoucí hlad


RUBRIKY

anketa (32) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (119) / fenomén (83) / festival (117) / flashback (17) / fragment (18) / glosa (243) / kamera-pero (16) / kauza (1) / kniha (132) / kritika (1116) / mimo kino (192) / novinka (825) / pojem (36) / portrét (52) / profil (100) / reflexe (27) / report (150) / rozhovor (187) / scénář (4) / soundtrack (88) / téma (1029) / televize (138) / událost týdne (291) / videohra (83) / web (46) / zoom (174)