Zrady a volby Jidáše Černých panterů / Judas and the Black Messiah

7. 6. 2021 / Martin Svoboda
kritika
Placený

Existence asi žádného filmu by nemohla vystihnout současnou společensko-politickou situaci ve Spojených státech lépe než Judas and the Black Messiah. Snímek režiséra a scenáristy Shaka Kinga vypráví o mladém černošském aktivistovi, na nějž FBI spáchala v roce 1969 atentát, protože se děsila jeho vůdcovského talentu a charismatu. 

Název snímku v přesném překladu, tedy „Jidáš a černý Mesiáš“, by evokoval, že tvůrci chtějí věnovat důslednou pozornost příběhu Billa O'Neala, jenž byl dopaden při kradení aut v převleku za agenta FBI, a nakonec jej tato organizace využila k infiltraci chicagské buňky Černých panterů. Tato aktivistická skupina pod vedením charismatického Freda Hamptona představovala trn v oku samotného šéfa FBI Edgara J. Hoovera pro svou schopnost funkčně organizovat neustále větší projekty. O'Neal se rychle vypracoval na vcelku vysokou pozici v organizaci a zdá se, že s ní emocionálně skutečně soucítil. Jeho detailní popis Hamptonova bytu předaný FBI přesto přispěl k úspěšnosti atentátu.

Odvyprávět příběh muže, který zradí proti vlastnímu přesvědčení svého bratra a nikdy se nezbaví morální viny, by bylo vcelku přirozené a jednoduché. Ale přestože snímek tuto linku prominentně obsahuje a využívá ji jako rámec, rozhodně jí...

Zpět

Přečtěte si celý článek

Tento článek je zamčený.
Přečíst si jej můžete po zakoupení daného čísla časopisu.

Koupit časopis

Máte číslo už zakoupené? Přihlaste se.

Přihlásit se

Sdílet článek

Článek vyšel v čísle

Disney

135 / červen 2021
Více