Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Vzpomínky veterána genderových válek / České porevoluční feministické psaní o filmu

téma: Film a feminismus / Kamil Fila / 8. 10. 2020

V tuzemském porevolučním feministickém psaní o filmu je možné vysledovat několik vln, etap a kauz. Pokusím se je popsat a vztáhnout k širšímu společenskému dění, postavení feminismu a vývoji přemýšlení o tématech, která otevírá. Platí, že zpočátku jsme nasávali hlavně anglosaské vlivy a reprodukovali už jinde řečené a napsané. Postupně jsme zpřevraceli stavební kameny české popkultury i výsadních uměleckých děl. Teď už jsme součástí globálního vývoje, byť mírně zaostáváme. Pomalu dobíháme kolečko a předáváme štafetu v momentě, kdy české prostředí definují hlavně dokola se opakující genderové války. Vždy tu samozřejmě zůstávala základní nevýhoda feministického psaní – víme, o čem bude a na co přijde. Produkuje se stále stejné poznání. Je to pár témat, pár opakujících se pojmů. Z vědeckého hlediska je tu málo objevů a překvapení. To ale platí obecně pro psaní o filmech, které jsou stereotypní, a těch je většina. Feminismus z tohoto důvodu bylo třeba skoro vždy doplnit jinou metodou či diskurzem. Přestože se filmovému psaní z feministických pozic také věnuji, sám sebe z tohoto popisu vyloučím. Postel, Oskar

Tento článek není k dispozici online. Můžete si jej přečíst v tištěném čísle Cinepuru.

Cinepur #131

Článek vyšel v časopise Cinepur #131, říjen 2020.

V tomto čísle mimo jiné najdete... Archeologie skrytých dějin dokumentu / Leo Hurwitz (Petra Chaloupková, mimo kino) • Křičet nahlas i potichu / Tvorba současných rozzlobených animátorek (Eliška Děcká, téma) • Křivdy ke kávě / Pravda (Jan Kolář, kritika) • Kroužení kolem banálních pravd / Krajina ve stínu (Tomáš Gruntorád, kritika) • Přisprostlé tancování osmdesátkovým rychlodabingem / Králové videa (Antonín Tesař, kritika) • Člověk člověku zombíkem / The Last of Us: Part II (Michal Böhm, videohra) • a další.

Obsah čísla / Koupit

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #131

#131

říjen 2020DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY téma

Úvod k tématu: Debut

Úvod k tématu: Netflix

Úvod k tématu: Rumunská nová vlna

Úvod k tématu: Tarantino

Úvod k tématu: Současný český seriál

Úvod k tématu: Underground

Úvod k tématu: Autor ve 21. století

Úvod k tématu 120: Muž ve filmu


DALŠÍ Z RUBRIKY

Eastwood o Eastwoodovi

Burácející řeka času / Tenet

Denis Villeneuve natočí minisérii podle románu Joa Nesbøho

Kde uvidíme covidí debuty?

Editorial 131: Film a feminismus

Křičet nahlas i potichu / Tvorba současných rozzlobených animátorek

Padesát odstínů stmívání / Temný narativ v antifeministických romancích

(Tele)vize feminismu / Od emancipovaného konzumerismu k matriarchálnímu rebelství


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Vejdi do prázdna / ...a přesyť se silnými podněty

Editorial č.68 / Autorství pohřbívané i zmrvýchvstalé

Prorok / Žánr a mystika převlečené do hávu realismu

Stáhni mě do pekla / Když se z masa stane stín

Editorial č.63


RUBRIKY

anketa (25) / český film (100) / český talent (34) / cinepur choice (33) / editorial (105) / fenomén (73) / festival (95) / flashback (5) / fragment (18) / glosa (214) / horizont (29) / hudba (24) / kamera-pero (2) / kauza (33) / kniha (124) / kritika (980) / mimo kino (163) / nekrolog (1) / novinka (785) / objev (2) / pojem (36) / portrét (17) / profil (111) / reflexe (25) / report (116) / rozhovor (168) / scénář (4) / soundtrack (51) / téma (946) / televize (111) / událost týdne (263) / videohra (69) / web (42) / zoom (164)