Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Čtyři podoby novodobého ženství ve filmu / Meryl Streep, Tilda Swinton, Cate Blanchett a Kate Winslet v ženských příbězích

téma: Film a feminismus / Stanislava Přádná / 8. 10. 2020

Herečky Meryl Streep, Tilda Swinton, Cate Blanchett a Kate Winslet modernizovaly tradiční hvězdnou ikoničnost. Nestandardními estetickými a fyzickými parametry odsunuly magazínovou hollywoodskou krásu a vnesly do interpretace svých postav osobité pojetí. U všech lze průběžně v typologii jejich filmových postav registrovat zřetelné formování ženského fenoménu – v modifikacích tradičního pojetí i v diverzním odklonu. Zúžený výběr čtyř hereček, na nichž chci demonstrovat téma ženského herectví ve filmu, je z mnoha ohledů nezbytný, ale i riskantní a diskutabilní: problematiku sice v jistém smyslu zprůhlední, ale zároveň i zjednodušuje. Záměrem textu však není kompletovat ani hierarchizovat, nýbrž zachytit v obrysech výrazné proměny feminity v průhledu do historie. I když hrdinky ve filmech, o nichž bude řeč, nejsou programově feministické, projevují se u nich emancipační tendence a i v limitech formátů autorského filmu nebo pravidel produkčních systémů zprostředkují závažné zprávy o ženském sebeuvědomění.

Tento článek není k dispozici online. Můžete si jej přečíst v tištěném čísle Cinepuru.

Cinepur #131

Článek vyšel v časopise Cinepur #131, říjen 2020.

V tomto čísle mimo jiné najdete... Země nomádů jako příběh restartu / Země nomádů (Pavel Sladký, zoom) • Hra se spirálou / Palm Springs (Dan Krátký, kritika) • Archeologie skrytých dějin dokumentu / Leo Hurwitz (Petra Chaloupková, mimo kino) • Editorial 131: Film a feminismus (Jindřiška Bláhová, editorial) • Přisprostlé tancování osmdesátkovým rychlodabingem / Králové videa (Antonín Tesař, kritika) • Chirurgický řez polskou společností / Corpus Christi (Janis Prášil, kritika) • a další.

Obsah čísla / Koupit

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #131

#131

říjen 2020DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY téma

Úvod k tématu: Debut

Úvod k tématu: Netflix

Úvod k tématu: Rumunská nová vlna

Úvod k tématu: Tarantino

Úvod k tématu: Současný český seriál

Úvod k tématu: Underground

Úvod k tématu: Autor ve 21. století

Úvod k tématu 120: Muž ve filmu


DALŠÍ Z RUBRIKY

Eastwood o Eastwoodovi

Burácející řeka času / Tenet

Denis Villeneuve natočí minisérii podle románu Joa Nesbøho

Kde uvidíme covidí debuty?

Editorial 131: Film a feminismus

Křičet nahlas i potichu / Tvorba současných rozzlobených animátorek

Padesát odstínů stmívání / Temný narativ v antifeministických romancích

(Tele)vize feminismu / Od emancipovaného konzumerismu k matriarchálnímu rebelství


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Kniha o Pavlovi a Daně


RUBRIKY

anketa (25) / český film (100) / český talent (34) / cinepur choice (33) / editorial (105) / fenomén (73) / festival (95) / flashback (5) / fragment (18) / glosa (214) / horizont (29) / hudba (24) / kamera-pero (2) / kauza (33) / kniha (124) / kritika (980) / mimo kino (163) / nekrolog (1) / novinka (785) / objev (2) / pojem (36) / portrét (17) / profil (111) / reflexe (25) / report (116) / rozhovor (168) / scénář (4) / soundtrack (51) / téma (946) / televize (111) / událost týdne (263) / videohra (69) / web (42) / zoom (164)