Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Festival v Cannes letos uspořádá třídenní filmovou přehlídku

Festival v Cannes letos uspořádá třídenní filmovou přehlídku

novinka / Redakce / 29. 9. 2020

Festival v Cannes letos bude! Alespoň tedy ve velmi zkrácené verzi, která se na francouzské riviéře uskuteční během trojice dnů, od 27. do 29. října. Místní kongresový palác se navíc otevře široké veřejnosti, která jinak za běžného provozu nemá bez akreditace či náhodně ukořistěné vstupenky na prestižní canneský festival přístup.

Na programu budou čtyři celovečerní filmy, s nimiž pořadatelé v čele s ředitelem Thierrym Frémauxem původně počítali do letošní hlavní soutěže. Celou minipřehlídku zahájí francouzský film Un triomphe režiséra a scenáristy Emmanuela Courcola. Příběh inspirovaný reálnými událostmi vypráví o herci, který v nouzi přijme nabídku vést divadelní workshop ve vězení. Talent, kterým vězni disponují, jej nakonec přivede na nápad realizovat se souborem představení ve skutečném divadle.

Promítat se bude také novinka dalšího francouzského režiséra Bruna Podalydèse s názvem Les Deux Alfred o nezaměstnaném Alexanderovi, který musí skloubit tajemnou nebezpečnou práci s hlídáním vlastních dětí.

Třetím filmem v programu bude snímek Asa ga kuru japonské filmařky Naomi Kawase, která je v posledních letech jednou z autorských stálicí canneského výběru. A konečně čtvrtým filmem bude oceňované drama Beginning, jež ve francouzské koprodukci natočila gruzínská režisérka Dea Kulumbegašvili. Její film z komunity jehovistů v minulých dnech ovládl soutěž ve španělském San Sebastianu, kde kromě hlavní ceny Zlaté mušle získal i ceny pro nejlepší režii, scénář i ženský herecký výkon.

Kromě těchto čtyř celovečerních filmů se v pokráceném programu letošních Cannes objeví také výběr soutěžních krátkometrážních filmů a sekce studentských krátkých filmů Cinéfondation. Právě v těchto dvou sekcích se zároveň budou rozdávat ceny. Rozhodne o nich porota, jejíž složení pořadatelé teprve oznámí.

Vedle Berlinale a Benátek, kterým se navzdory pandemii podařilo letošní ročník s menšími či většími omezeními uspořádat, tak na Cannes celá situace dopadla zřejmě nejvýrazněji. Nezbývá než doufat, že příští rok v květnu se na Croisette bude opět udílet Zlatá palma.

Přečteno 462x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Aktuální hodnocení článku
3.5 /6

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #131

#131

říjen 2020DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY novinka

Denis Villeneuve natočí minisérii podle románu Joa Nesbøho

Festival v Cannes letos uspořádá třídenní filmovou přehlídku

Wong Kar-wai napsal pokračování filmu Chungking express

Ostrava Kamera Oko uspořádá festivalový dystopický víkend

Festival krátkých filmů BRNO16 proběhne Uprostřed ničeho

Hirokazu Koreeda natočí svůj korejský debut o baby boxech

Björk si ve vikingském filmu zahraje slovanskou čarodějnici

Noirovou přehlídku za týden slavnostně zahájí Špinavá dohoda


DALŠÍ Z RUBRIKY

Eastwood o Eastwoodovi

Burácející řeka času / Tenet

Denis Villeneuve natočí minisérii podle románu Joa Nesbøho

Kde uvidíme covidí debuty?

Editorial 131: Film a feminismus

Křičet nahlas i potichu / Tvorba současných rozzlobených animátorek

Padesát odstínů stmívání / Temný narativ v antifeministických romancích

(Tele)vize feminismu / Od emancipovaného konzumerismu k matriarchálnímu rebelství


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Denis Villeneuve natočí minisérii podle románu Joa Nesbøho

BRNO16

Wong Kar-wai napsal pokračování filmu Chungking express

Ostrava Kamera Oko

Ostrava Kamera Oko uspořádá festivalový dystopický víkend


RUBRIKY

anketa (25) / český film (100) / český talent (34) / cinepur choice (33) / editorial (105) / fenomén (73) / festival (95) / flashback (5) / fragment (18) / glosa (214) / horizont (29) / hudba (24) / kamera-pero (2) / kauza (33) / kniha (124) / kritika (980) / mimo kino (163) / nekrolog (1) / novinka (785) / objev (2) / pojem (36) / portrét (17) / profil (111) / reflexe (25) / report (116) / rozhovor (168) / scénář (4) / soundtrack (51) / téma (946) / televize (111) / událost týdne (263) / videohra (69) / web (42) / zoom (164)